referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Adorácia pred najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou na tému kríž
Dátum pridania: 16.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kulan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 402
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Pane, Ježišu Kriste! V hlbokej a úctivej pokore tu kľačíme pred Tebou, živým a prítomným v Eucharistii. Spolu s Tebou sa chceme zamyslieť nad Tvojim i našim krížom.

Ty si vo svojej nekonečnej láske k nám úbohým a biednym stvoreniam vzal na seba ťažký kríž, ktorého materiálna ťažoba sa nedá porovnať so symbolickou ťažobou našich hriechov a previnení, za ktoré si sa pre nás obetoval a zomrel. Ty si sa našimi hriechmi, nedokonalosťami, bôľmi i utrpeniami obťažil a dal si sa na ťažkú krížovú cestu. Až tak nás, Pane, miluješ. Neváhaš za nás a za našu spásu obetovať svoj pozemský život. Zmývaš naše hriechy svojou predrahou a presvätou krvou smrťou na kríži. Tým pre nás dosahuješ vykúpenie. Pane! Sme Ti naozaj dostatočne vďačný za Tvoj kríž a smrť na ňom?

Chvíľka ticha, pieseň. Pane, ako ťa máme nasledovať? Odpoveď je jednoduchá, ale ťažká. Sám nám ju ponúkaš v Lukášovom evanjeliu, kde hovoríš: “Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel svoj život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho.” (Lk 9, 23 – 24) Tak ako Ty, tak chceme aj my každý deň brať na seba ten svoj kríž. A to bez reptania a zbytočných rečí! S láskou a vďačnosťou voči Tebe, nášmu Spasiteľovi a Vykupiteľovi! Len tak sa vydáme správnym smerom na krížovej ceste života. Chvíľka ticha, pieseň.

Ach, ten kríž! Veď je taký ťažký. Aký je ten môj? Unesiem ho vôbec? Áno! Len sa ho netreba báť a plakať nad jeho ťažobou! S Božou pomocou ho zvládnem uniesť. Prijmime kríž s otvorenou náručou! Prijmime ho s radosťou duše, s pokorným a čistým srdcom! Zamilujme si kríž! Veď ako hovorí múdre príslovie: “Koho Boh miluje, toho krížom navštevuje.”

Chvíľka ticha, pieseň.

Pane, Ty si povedal: “Až raz budem pozdvihnutý na kríž, všetkých pritiahnem k sebe.” A naozaj! Tvoje slová platia dodnes. Veď už 2000 rokov priťahuješ ľudí z celého sveta k sebe svojím krížom a smrťou na ňom. Dve skrížené drevené brvná sú pre nás znamením spásy a vykúpenia aj dnes. Pane, vďaka Ti za Tvoj kríž, vďaka Ti za Tvoju obetu! Pomáhaj nám trpezlivo znášať a vytrvalo niesť aj tie naše každodenné kríže, aby sme po dobrom a hodnotnom živote tu na zemi i po šťastlivej hodine smrti prišli k Tebe do večnej nebeskej vlasti. Amen. Modlíme sa na úmysel Svätého Otca a za jeho zdravie!.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.