referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Žena a jej dôstojnosť
Dátum pridania: 16.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miskra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 046
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
ÚVOD
Neexistuje asi iná oblasť ľudského života na ktorej by tak veľmi záviselo osobné šťastie a životné naplnenie človeka, ako práve oblasť lásky muža a ženy, ktorá získava trvalú podobu v manželstve a rodine. V žiadnej inej oblasti sa taktiež nestretáva viera a život tak tesne, ako práve v manželstve. Zväzok muža a ženy, ktorý chcel Boh, je súčasne obrazom, dokonca sprítomnením zväzku človeka s Bohom, ktorý sa s konečnou platnosťou uzavrel skrze Ježiša Krista, podobenstvom Božej lásky a vernosti voči človeku. (por. Ef 5, 21-33)

SPOLOČENSKÉ VÝCHODISKÁ
Medzi kresťanmi je skutočnosť stvorenia manželstva zároveň skutočnosťou spásy. O to viac znepokojuje, že v súčasnej dobe v žiadnej inej oblasti nie je tak hlboký rozpor medzi oficiálnou náukou cirkvi a živým presvedčením mnohých veriacich, ako je tomu práve v otázkach manželstva a pohlavnosti. Náuka cirkvi sa mnohým praktizujúcim kresťanom zdá byť, ak nie životu nebezpečná, tak aspoň životu veľmi vzdialená. Práve preto, že v manželstve spolu najužšie súvisí skutočnosť stvorenia a skutočnosť vykúpenia, tak sú zvlášť tu viditeľné hlboké premeny v sebapochopení človeka a spoločnosti, predovšetkým vo vzájomnom vzťahu oboch pohlaví. To, že sa mnohí kresťania dištancujú od svojej cirkvi alebo to, že sa s ňou identifikujú len čiastočne, by mohlo mať svoje korene práve tu. Čiastkové otázky ako sú napr. metódy plánovaného rodičovstva, problematika predmanželského pohlavného života trápia mnoho ľudí. Aké sú však hlbšie súvislosti a príčiny vzniku týchto premien v chápaní ľudskej pohlavnosti? Jednotlivé morálne normy možno totiž pochopiť a prijať len na základe celkovo obnoveného pohľadu na kresťanskú manželskú spiritualitu. Inak sa stanú iba príkazmi alebo literou, ktorá zabíja a budú pociťované ako niečo „represívne“ a ako také aj odmietané. Preto sú na mieste otázky: Aké je kresťanské poňatie manželstva? Aké sú východiská kresťanskej spirituality manželskej lásky? Na základe akého chápania viery sa môže ľudsky a kresťansky zmysluplne podariť spoločný život muža a ženy v manželstve? Ako vníma ženu kresťanská náuka a na čom je založená jej dôstojnosť a hodnota?

NOVÉ VÝCHODISKÁ TEOLOGICKEJ REFLEXIE
Pre mnohých kresťanov je dnes pohľad na ľudské hodnoty v manželstve cudzí. Učenie Tomáša Akvinského, ktorý sa snaží zhrnúť kresťanský pohľad na ľudské hodnoty manželstva návratom k Augustínovej náuke o troch dobrách manželstva: 1. plodenie potomstva, 2.vzájomná láska, 3. vernosť sviatostnej povahy, je im vzdialené.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Dokumenty II. Vatikánskeho koncilu. Zvon, Praha, 1995., Ján Pavol II.: Familiaris Consortio. SSV, Trnava 1993., Ján Pavol II.: List pápeža Jána Pavla II. rodinám. SSV, Trnava 1994., Ján Pavol II.: Mulieris dignitatem. www.rcc.sk, Kasper, W.: Teologie křesťanského manželství. Cenrum pro studium demokracie a kultury (CDK), Brno 1997., Liturgia hodín III zv., Pavol VI.: Humanae vitae, SSV, Trnava 1993., Ratzinger, J.: Boh a svet. SSV, Trnava 2002.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.