referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Pravé náboženstvo je len jedno
Dátum pridania: 26.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kazateľ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 348
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Všetky náboženstvá na svete tvrdia: buďme dobrí, preukazujme lásku k druhým, neklamme, nekradnime, polepšime sa. Za túto snahu očakávajú od Boha odmenu. Boh raz naozaj bude udeľovať odmenu, ale mnohí budú prekvapení; tou odmenou totiž bude smrť. Len v jednom jedinom prípade – biblickom kresťanstve – bude odmenou večný život. Ako je to možné?

Každý, kto očakáva, že za svoj pozemský život dostane ako odmenu večný život, nemá správnu odpoveď na otázku, čo od nás Boh požaduje. Koľko dobrých skutkov je potrebných na vstup do neba? Vo všeobecnosti prevláda myslenie, že Boh jedného dňa „odváži“ všetky naše skutky na váhach a ak to dobré preváži nad zlým, tak nás prijme do neba. Náš hriech je ale ďaleko závážnejší. Božou normou nie je iba 51% dobroty, ale úplná dokonalosť. Nikdy nemôže prijať nič menšie. To preto, že je svätý a v jeho prítomnosti nemôže prebývať žiaden hriech. Požiadavkou na vstup do dokonalého neba je teda úplne bezhriešny život. Jediná poslušnosť, ktorú Boh prijíma, je taká, keď 100% tvojej mysle a tela bude dodržiavať 100% prikázaní po celých 100% života.

Keď Ježiš vyšiel na cestu, pribehol ktosi k Nemu, a padnúc pred Ním na kolená, spýtal sa Ho: Čo robiť, dobrý Majstre, aby som bol dedičom večného života? Ježiš mu povedal: Čo ma menuješ dobrým? Nikto nie je dobrý, jedine Boh. Poznáš prikázania: Nezabiješ, nescudzoložíš, nepokradneš, nevydáš krivé svedectvo, nepoškodíš, cti si otca i matku: Odpovedal Mu: Majstre, toto všetko som zachovával od mladosti. Tu sa Ježiš zahľadel na neho, zamiloval si ho a povedal mu: Jedno ti chýba: choď, predaj, čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi; potom príď, vezmi kríž a nasleduj ma. Ale on sa zarmútil pre tú reč, a odišiel smutný, lebo mal mnoho majetku. Poobzeral sa teda Ježiš a povedal svojim učeníkom: Ako ťažko vojdú do kráľovstva Božieho tí, čo majú majetky! Učeníci však žasli nad Jeho slovami. Ale Ježiš im znova odpovedal: Deti moje, ako ťažko je vojsť do kráľovstva Božieho tým, čo dúfajú v majetok. Ľahšie je ťave prejsť uchom ihly, ako bohatému vojsť do kráľovstva Božieho. Oni ešte väčšmi užasli a hovorili medzi sebou: Kto teda môže byť spasený? Ježiš sa zahľadel na nich a povedal: U ľudí je to nemožné, ale nie u Boha; lebo u Boha je všetko možné. (Marek 10:17-27)

Problémom tohto muža nebol samotný majetok, ale túžba po majetku. Veci samé o sebe nie sú hriešne. Hriešny však môže byť náš vzťah ku nim, ak ich povýšime na zmysel života.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.