referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Poznáš pravú biblickú zvesť?
Dátum pridania: 26.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kazateľ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 257
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 
Žijeme v dobe, keď máme k dispozícii viac informácií, než sme schopní spracovať a nie je ľahké sa v nich orientovať. Obzvlášť v otázkach večného života a smrti vystupuje veľa protichodných názorov. Ale práve tu je pravda najdôležitejšia. Často je však potlačená falošným obrazom o kresťanstve a o Bohu. Táto zmýlená predstava sa namiesto na Boha orientuje na človeka, preto ju v ďalšom texte budeme označovať „humanistické kresťanstvo“.
Nie je to žiaden oficiálny názorový prúd, skôr ide o zmes častých a pritom nepravdivých predstáv o evanjeliu. Porovnajte ho s biblickým učením a skúmajte, kde je pravda. Skutočná zrada nespočíva ani tak v popretí Boha, ako vo vytvorení z časti pravdivého a z časti nepravdivého obrazu o ňom. Cesta do pekla býva vydláždená polopravdami, preto „vojdite tesnou bránou; lebo je priestranná brána a široká cesta, ktorá vedie do zahynutia, a mnoho je tých, ktorí ňou vchádzajú; lebo je tesná brána a úzka cesta, ktorá vedie do života, a málo je tých, ktorí ju nachádzajú“. (Matúš 7:13–14)


DVA POHĽADY NA BIBLIU

Humanistické kresťanstvo: Biblia je zbierka písomností, ktoré predstavujú tie najlepšie ľudské skúsenosti a obsahujú tie najznamenitejšie myšlienky, aké kedy ľudia vymysleli. Vznikala postupným zozbieraním príhod, bájí a skutočných udalostí, ktoré boli v priebehu storočí upravené a vylepšené, až sa ustálili na súčasnej podobe. Boli však písané pre svoju dobu a pre našu generáciu môžu byť niekedy zastarané. Biblia obsahuje veľa duchovných právd, ale nemôže nahradiť vedu, keď dôjde na oblasti ako sú vznik vesmíru, geológia alebo história. Podľa humanistického kresťanstva by sme nemali podľahnúť slepému dogmatizmu. Vedci v spolupráci s teológmi by mali starostlivo posudzovať, ktoré verše sú zmysluplné a ktoré nie.

Biblické kresťanstvo: Sväté Písmo (Biblia, 66 kníh) je Slovo Božie (1Kor 2:13), ktoré je vdýchnuté Bohom (2Tim 3:16). Toto Slovo má autoritu Boha a musíme ho čítať a poslúchať práve tak, ako máme poslúchať Boha. Celá Biblia je bezchybné a smerodajné Božie zjavenie pre človeka, v ktorom Boh zjavuje sám seba a svoje požiadavky na človeka (Rim 1:17; 1Pet 1:16). Biblia má ľudské aj Božie autorstvo. Bola napísaná počas mnohých storočí, rôznymi jazykmi, z rôznych pohľadov, ľuďmi v rôznom spoločenskom postavení a v časoch rozličného psychického rozpoloženia. Napriek tomu je vo svojom obsahu jednotná a nikde si neprotirečí.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.