referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hugo
Sobota, 1. apríla 2023
Kresťan a katolík vo svetle Biblie
Dátum pridania: 26.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kazateľ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 161
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Naším motívom pre publikovanie tohto článku je hovoriť pravdu v láske. Tento dokument nemá za cieľ nikoho napádať, na nikoho útočiť a ani urážať. Jediným cieľom je poukázať na učenie a prax Katolíckej cirkvi vo svetle Božieho slova. Nemáme voči katolíkom žiadnu nenávisť. Je to však Božie slovo, ktoré nás zaväzuje svedčiť o pravde aj katolíkom. My milujeme katolíkov, a preto nám záleží na ich spasení. Je to pravda, ktorá jediná má moc oslobodiť ľudí z hriechu, a ako jediná je hodná byť objektom viery. Viera má cenu len potiaľ, pokiaľ sa drží pravdy. Preto prosím chápte, že motívy nášho srdca sú priame a stoja na láske ku tým, ktorí hynú, pretože nepoznajú pravdu zjavenú raz a navždy v napísanom Božom slove nachádzajúcom sa v 66 knihách Svätého Písma.

Autorita
Kresťan verí, že Písma majú autoritu nad cirkvou. „Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti.“ (2. Timoteovi 3:16).
„…ani nefalšujeme Božie slovo, ale zjavujeme pravdu, a tak sa pred Bohom odporúčame svedomiu všetkých ľudí.“ (2. Korintským. 4:2). Katolík verí, že Cirkev má autoritu nad Písmom. „Lebo všetko, čo súvisí s vykladaním Písma, podlieha nakoniec rozhodnutiu Cirkvi, ktorá plní Božie poverenie a Božiu službu zachovať a vysvetľovať Božie slovo“ (Katechizmus Katolíckej Cirkvi, ďalej KKC 119)
Kresťan verí, že Písmo sväté je plným zjavením a človek k nemu nemá nič pridávať. „Nepridávaj nič k Jeho slovám, aby ťa nestrestal a neoznačil za klamára.“ (Príslovia 30:6) „niet nad to, čo je napísané", aby ste nehorlili jeden za druhého proti inému“ (1. Korinstkým 4:6b)
Katolík verí v rovnocennosť tradície a písma. “Z toho vyplýva, že [Rímskokatolícka] Cirkev ...nečerpá svoju istotu o všetkom, čo bolo zjavené, iba zo Svätého písma. Preto treba obidve [Písmo a Tradíciu] prijímať a vážiť si ich s rovnakou láskou a úctou.” (KKC 82) „Posvätná Tradícia a Sväté písmo teda navzájom úzko súvisia a sú spojené.” (KKC 80)

Postoj k hriechu
Kresťan verí, že človek je duchovne mŕtvy a nie je schopný konať dobro. „ako je napísané:
"Nik nie je spravodlivý, nik nie je rozumný, nik nehľadá Boha. Všetci poblúdili, všetci sa stali neužitočnými: nikto nerobí dobre, veru, celkom nik.“ (Rimanom 3:10-12) „Všetci sme boli podobní nečistému a všetka naša spravodlivosť bola ako poškvrnené rúcho.“ (Izaiáš 64:5).
Katolík verí, že človek je duchovne ranený.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.