referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Budhizmus a Kresťanstvo
Dátum pridania: 29.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 167
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 14m 0s
Pomalé čítanie: 21m 0s
 

1 B u d h i z m u s
Je jedným z troch svetových náboženstiev. Vzniklo v pol. 1. tisícročia v Indii a neskôr preniklo do juhovýchodnej a strednej Ázie i na Ďaleký východ. Budhisti učia, že budhizmus je výsledkom pozemského kázania Budhu (zo sanskr. buddha - prebudený, osvietený). Z hľadis-ka histórie sú východiskom vzniku budhizmu prevratné zmeny v indickej spoločnosti: rozpad kmeňových a rodových zväzkov, zosilnenie triedneho útlaku, vznik veľkých otrokárskych štátov, čo otvorilo cestu hlbokému pesimizmu. Staré kmeňové náboženstvá už nevyhovovali novým spoločenským podmienkam.

1.1 B u d h a
V širšom význame budhizmu znamená slovo Budha bytosť, ktorá dosiahla v priebehu mnohých prevtelení absolútnu dokonalosť a je schopná ukázať iným cestu k spaseniu. V tomto zmysle sa ním môže stať každá bytosť, ktorá dosiahne najvyšší stupeň svätosti (množstvo cností) a pochopí márnosť, daromnosť všetkých pozemských pocitov, vášní a náklonností. V užšom význame je Budha menom zakladateľa budhizmu. Bol historickou osobou, Siddhártha Gautama, z kmeňa Šákjov v dnešnom južnom Nepále. Svojimi vyznávačmi bol nazývaný Šákjamuni („Mudrc z kmeňa Šákjov“). Potom, čo dosiahol Prebudenie, získal titul Budha, „Prebudený“ alebo „Osvietený“.

Ako dospelý dospel Gautama k záveru, že každé jestvovanie je utrpenie a po siedmich rokoch, ktoré strávil ako pustovník, začal hlásať „pravdu“ po indických mestách a dedinách. Základné tézy svojho učenia predniesol vo svojej prvej kázni v Banarase, v podobe „štyroch ušľachtilých právd“ a o týždeň neskôr nasledovala rozprava o neosobnej povahe toho, čomu spravidla hovoríme naše „ja“(Anattá-lakkhana-sútra). Po tomto kázaní potom nasledovalo 40 rokov, počas ktorých Budha neúnavne putoval Severnou Indiou a predával svoje poznanie ďalej, učil a diskutoval a zhromaždil veľký zástup stúpencov. Zomrel ako osemdesiatročný a vstúpil tak do konečnej nirvány. Budha sa od samého začiatku snažil o strednú cestu pomedzi všetkými teoretickými a praktickými rozpormi, ktoré človeka vyslobodzujú z nemilosrdného kolobehu reinkarnácií (znovuzrodení). Účelom jeho zrieknutia sa sveta bolo nájdenie východiska z nesmrteľnosti.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Budhizmus a kresťanstvo SOŠ 2.9334 5275 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.