referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hedviga
Nedeľa, 17. októbra 2021
Islam a budhizmus
Dátum pridania: 27.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tominno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 396
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
Gymnázium Rajec, Javorová 5

Seminárna práca z geografie :

Vplyv Islamu a Budhizmu na život ľudí v Ázii

2004/2005 Tomáš
III.B

Islam
Islam, moslimské náboženstvo , je založené na viere v jediného Boha, Alaha, ktorý sa zjavil prorokovi Mohamedovi. Božie slová zjavené Mohamedovi boli spísané do Koránu. Základ viery islamu tvorý Korán a Sunna.

Koncom 20. Storočia mal islam vyše miliardy veriacich vo všetkých kútoch sveta. Krajiny susediece s Arábiou (Egypt, Mahreb, Sýria, Irak...) zostávajú historickým a náboženský stredom islamu. Arabi však predstavujú len 20 % moslimskej obce. Arabčina v ktorej je napísaný Korán (Ide o súbor zákonov, nazývaných „zákon islamu“ – šaría – a etických noriem, podľa ktorých sa odvíja každodenný život moslima), zostala posvätným jazykom islamu, a moslimovia musia odriekať modlitby po arabsky.Slovo islam v arabčine znamená „ podriadenie sa vôli jediného a všeobecne uznávaného Boha „ a vystihuje postoj ktorý ma zaujať moslim voči Alahovy, jedinému Bohu. Moslim musí plniť päť zákaldných povinností „päť pilierov islamu“ . Sú to: 1. Vyznanie viery, základný vieroučný článok islamu znie: „Nieto boha okrem Boha a Mohamed je posol Boží.“ Počuť ho päť krát za deň z výšky minaretu, keď muezín zvoláva veriacich na modlitbu.
2. Modlitba – veriaci sa modlí päť ráz za deň, na svitaní, napoludnie, popoludní, po západe slnka a večer.
3. Almužna – platenie náboženskej dane ktorou sa podporujú chudobný
4. Pôst – počas islamského posvätného mesiaca ramadán sa dospelí moslimovia postia od východu po západ slnka, nesmú jesť, piť, fajčiť a mať sexuálne styky.Večer sa zíde celá rodina aby „prerušila pôst“ , najedla sa a pomodlila.
5. púť do Mekky by mal absolvovať každý moslim aspoň raz v živote,ak má na to dostatok finančných prostriedkov a dosť síl, aby ukázal svoju vieru.

Islamský zákon, alebo šaría, je obsiahnutý v Koráne a Sunne. Riadi spoločenský a rodinný život a stanovuje náboženské obrady od narodenia až po smrť. V moslimnských krajinách sa pravidlá šaríe nechápu rovnako: v niektorých štátoch je šaría jediným prameňom zákonov a predpisov. Niekedy môžu bývať veľmi prísne vynníci môžu byť odsúdený na telesné tresty.V iných krajinách sa odborníci pokúšajú nájsť spôsob ako islám prispôsobiť modernému životu a pritom sa nespreneveriť učeniu Koránu.Všetci veriaci si však rovnakým spôsobom uctievajú veľké okamyhy v živote. Moslimský chlapci sa musia podrobiť obriezke podľa tradície, ktorá predchádzala islamu.Náboženská výchova detí sa začína čítaním Koránu v koránovej škole. Svadba je skôr rodinný ako náboženský obrad. Mŕtveho pochovávajú tak , že mu hlavu uložia smerom k Mekke.V šaríí sú aj predpisy týkajúce sa potravy. Moslim nesmie zjesť meso zvieraťa, ak nebolo zabité s odriekaním rituálnej formuly, nesmie konzumovať bravčové mäso ani alkohol.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Claude Naudin a Marie-Lise Cuqová, Náboženstvá sveta, Mladé letá 1997, poč. Str. 95, http://www.nabozenstvi.cz
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.