referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Štvrtok, 8. decembra 2022
Prehľad Biblie
Dátum pridania: 08.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzu13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 361
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 19
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 31m 40s
Pomalé čítanie: 47m 30s
 
Starý zákon

Biblia - všeobecne
Slovo biblia je pôvodne z gréckeho slova biblion - kniha. Nie je to len kniha, je to kultúra, slovo božie, literárny žáner i história Izraela.
Biblia bola preložená do viac ako 2000 jazykov a je to jedna z najpredávanejších kníh na svete. Stala sa bestsellerom.
Biblia nie je len jedna jediná kniha. Je to vlastne akási „knižnica“, ktorá obsahuje 73 rôznych spisov. Je rozdelená na dve hlavné časti, a to Starý zákon, ktorý obsahuje 46 spisov a Nový zákon s 27 spismi.
Táto „knižnica“ bola vytvorená v priebehu približne 1500 rokov. Na Nový zákon pripadá asi 1300 rokov a na Nový zákon okolo 200.

Biblia ako základný kánon
Biblia tvorí základný kánon katolíkov, evanjelikov a židov. V počte 76 spisov ju ale uznáva iba katolícka cirkev a tá preferuje hlavne knihy Múdrosti, v ktorých je stvorenie a stála intervencia Boha k ľuďom.
Biblia je napísaná v troch jazykoch : v hebrejčine, aramejčine a gréčtine. A práve knihy, ktoré boli napísané v gréčtine, Židia neuznali (kniha Tobiáš, kniha Judita, 2 knihy Machabejcov , kniha Múdrosti, kniha Sirachovcova a kniha proroka Barucha). Židia tiež neuznávajú knihy Nového zákona, a teda z celkového počtu 73 spisov uznali len 39 spisov a najväčšiu dôležitosť pripisujú Tóre .
Evanjelici po Lutherovej reforme prebrali židovský kánon a z Nového zákona zanechali niektoré knihy, tak, že zo 73 spisov majú 60 kníh a za privilegované považujú knihy prorocké.

Opakovania a protirečenia v biblii
V biblii sa často nachádzajú opakovania, ba aj protirečenia. Tento jav vychádza zo štyroch tradícií : jaristickej, eloistickej, deuteronomistickej a kňazskej.

Jaristická tradícia, J
Autor rozpráva pekne, živo, konkrétne i s humorom. Prostredie je kráľovské s kráľovskou ideológiou. Boha oslovujú Jahve , Pán histórie plný dobroty. Históriu smeruje k univerzalizmu. Je blízky človeku. Horu, kde Mojžiš dostal zákony nazýva Sinaj. Predstavuje človeka, ktorý sa cíti nehodný a Boh mu dáva viac ako dúfa. Spisy tejto tradície boli napísané približne roku 1000 pred Kristom a zohrávajú v nich dôležitú úlohu ženy.

Eloistická tradícia, E
Autor je moralizátor, nie je taký blízka taký človeku ako v jaristickej tradícii a neskôr je až diskrétny. Je situovaná do prostredia severného kráľovstva. Horu zákonov nazýva Horeb a pre Boha používa výraz El, Elohim . Spisy tejto tradície boli napísané pred rokom 721 pred Kristom (pád Samárie). Boh človeka skúša, vyžaduje rešpekt a žiada od neho veľa. Je plný milosti a má priateľov i nepriateľov. Kladie sa dôraz na zákony.

Deuteronomistická tradícia, D
Autor je dobrý kazateľ a vie presviedčať. Knihy tejto tradície sa odohrávajú v prostredí severného, neskôr južného, kráľovstva. Ideológia je prorocká. Boli napísané medzi rokmi 721-586 pred Kristom. Boh, Jahve alebo Elohim, je jeden jediný, nenávidí modloslužbu, je plný lásky a zvolil si židovský národ za vyvolený medzi ostatnými. Možno ho adorovať v Jeruzaleme. Človek má odpovedať na lásku Boha láskou, má poslúchať a zachovávať zákon, lebo len vtedy bude šťastný. V tejto tradícii je napísaná celá kniha Deuteronomium.

Kňazská tradícia, P
Autorom je systematický teológ, ktorý píše v slávnostnom štýle a v Jeruzalemskom chráme v rokoch 644-633 pred Kristom. Boh, Jahve alebo Elohim, Pán sveta, histórie a človeka od svojho ľudu vyžaduje veľa. Žiada separáciu svojho národu (čo je definíciou svätosti v SZ) a až neskôr sa otvára všetkým a hlása univerzalizmus. Je neviditeľný a treba ho adorovať v Jeruzaleme. Človek má manifestovať svoju židovskú identitu, čistosť rasy, manželstva, genealógiu. Veľký dôraz sa kladie na Mojžišov zákon.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.