referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Turínske plátno
Dátum pridania: 03.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: de0n
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 219
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Na svete sú nové fakty o tzv. turínskom plátne. Istá uznávaná švajčiarska výskumníčka a historička tvrdí, že je autentické – aj keď katolícka cirkev ho za také nepovažuje. Pre úplnosť dodajme, že turínske plátno je kus ľanovej látky, do ktorej podľa tradície Jozef Arimatejský a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža.

Švajčiarska historička Mechthild Flury-Lembergová skúmala turínske plátno 6 mesiacov a výsledky svojho bádania nedávno zverejnila.

Tak predovšetkým – odtlačok na látke podľa nej predstavuje muža ukrižovaného presne tak, ako to opisujú evanjeliá. A do tretice – podľa krvavých škvŕn historička usudzuje, že onoho spomínaného muža naozaj bičovali.

Nasleduje logická námietka – iní dôveryhodní vedci už predtým zistili, že plátno vyrobili niekedy v 13. alebo 14.storočí nášho letopočtu. Aj na toto je odpoveď – výsledky uhlíkovej metódy vraj boli skreslené. Nebol to zámer, spôsobili to neskoršie záplaty na látke a sadze od sviečok či olejových lámp. Preto tkanina obsahuje veľa uhlíka, ktorého množstvo skresľuje výsledky tzv. uhlíkovej metódy.

Turínske plátno bude v sebe naveky skrývať kus tajomstva a nikdy si nebudeme na sto percent istí, že je pravé. Jedinými neoddiskutovateľnými faktami sú tie, že ľanová tkanina, ktorá sa uchováva v Turíne, meria na dĺžku 4 metre 36 centimetrov a na šírku meter desať. A že ukrižovaná osoba, ktorá v nej bola zabalená, bol muž vysoký meter osemdesiat s krvnou skupinou AB.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.