referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Apoštol Peter: Životopis
Dátum pridania: 25.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rasto Cervenak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 352
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Šimon, neskôr nazývaný Peter, bol rybárom v Galilei a pochádzal z Betsaidy. Keď raz s bratom Ondrejom vrhal sieť do vody, šiel okolo nich Ježiš a vyzval ich, aby ho nasledovali. Bratia poslúchli a Šimon sa od tej chvíle stal najvernejším Kristovým učeníkom. Bol svedkom mnohých jeho činov a zázrakov. Práve jeho si Ježiš vyvolil, aby sa stal prvým z dvanástich apoštolov, ktorých vybral spomedzi svojich učeníkov, aby hlásali evanjelium a konali zázraky. Vtedy mu Dal meno Peter, čo znamená skala, lebo práve on mal byť tou skalou, na ktorej sa vybuduje stavba Kristovej Cirkvi.

Na Kristovu výzvu Peter kráčal po vlnách a takmer sa utopil, pretože zapochyboval. Spolu s Jakubom a Jánom bol svedkom Kristovho premenenia na vrchu i jeho bolestného zápasu v záhrade Getsemanskej. No keď Krista zatkli, trikrát ho zaprel, ako mu Ježiš predpovedal.

Keď sa po zoslaní Ducha Svätého apoštoli rozišli do sveta, zostal Peter istý čas v Jeruzaleme. Mal moc uzdravovať chorých. Prvým uzdraveným bol muž chromý od narodenia, ktorý pri chrámovej bráne zvanej Krásna prosil o almužnu. Peter ho chytil za ruku a kázal mu:“V mene Ježiša Nazaretského vstaň a choď!“ V tej chvíli muž vyskočil zdravý, vošiel do chrámu a ďakoval Bohu.

Keď judejský kráľ Herodes Arippa videl, ako v celej krajine počet Kristových stúpencov, začal ich kruto prenasledovať. Aj Petra dal uväzniť a odsúdil ho na smrť. Lenže v noci pred popravou sa v žalári zjavil Anjel, zázračne rozlomil Petrove okovy a vyviedol ho na slobodu. Peter potom odišiel do Antiochie a odtiaľ do Ríma. V Ríme svojím kázaním obrátil na kresťanskú vieru mnoho ľudí.

Za cisára Nerona boli kresťania postavení mimo zákona. Veriaci prosili Petra, aby sa uchýlil do bezpečia. Vybral sa teda na cestu, aby unikol pred prenasledovaním. Len čo vyšiel z brány, zazrel oproti sebe kráčať Krista. Opýtal sa ho:“Pane, kam ideš?“ Ježiš mu odvetil, že ide do mesta, aby ho po druhý raz ukrižovali. Tu sa Peter zahanbil a vrátil sa. Čoskoro ho zajali a odsúdili na smrť ukrižovaním. On sa však nepokladal za hodného zomrieť rovnakým spôsobom ako jeho Pán, preto žiadal, aby ho ukrižovali dolu hlavou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.