referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Mágia
Dátum pridania: 23.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Miris
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 189
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Mágia je slovo, ktoré samo o sebe nesie tajomný nádych. Tento vzrušujúci podtón zaznieva všade tam, kde sa hovorí o čomsi magickom, utajenom, zakázanom, o niečom , čo je známe len úzkemu kruhu zasvätených ľudí, vyvolenému bratstvu.
Každý z nás by chcel byť niečím výnimočným, vládnuť schopnosťami, meniť svet naokolo. Práve mágia je pre mnohých lákavou skratkou ako tento úmysel uskutočniť.
Čarodejníctvo, kúzelníctvo, či ako ešte inak sa všetkým tým obradom mágie hovorí, sú názvy pre takzvané umenie, či schopnosť ovplyvňovať okolitý svet pomocou špeciálnych neuchopiteľných, tajomných alebo kúzelných manipulácií. Okruh magických úkonov je veľmi rozsiahly – môžu to byť úkony slovné (zaklínadlá, zariekavadlá, modlitby ).Môžu to byť rôzne manipulácie s „ kúzelnými predmetmi “ (amulety, prívesky, s tajným znamením i ďalšími akciami tohto druhu ).
Do dnešného dňa bolo už napísaných a utriedených tisíce kúzelných obradov a ceremónií, ktoré sa v rôznych dobách objavovali u rôznych národov.
Prvé obetné obrady sprevádzané rôznymi zariekavadlami boli už dávno v praveku. Odpradávna ľudia verili v čosi, čo nemohli pochopiť, čosi nadprirodzené. Aj keď postupom času veda , viera a náhoda odkrývali nadprirodzené stále aj v dnešnej dobe je mnoho ľudí, ktorí veria v nadprirodzenosť predmetov či iných nie len prírodných javov.

Jednými z prvých čarodejníkov boli Druidi. Boli to britský a galský učenci. Ich mágia spočívala v magických obradoch spojených s prírodou. Uctievali niekoľko prírodných bohov – verili v duchovnú silu, nesmrteľnosť a znovuzrodenie. Mágia podobne ako všetko sa skladá z rôznych skupín či odvetví. To najhrubšie „sito na mágiu „ je rozlišovanie bielej, ktorá pomáha ľuďom k dosiahnutiu zdravia šťastia a úspechu. A na čiernu mágiu niekedy spojenú s voodoo, ktoré ľuďom škodí ničí ich. To je ale len povrchné roztriedenie mágie. Dá sa totiž deliť aj podľa rôznych príznakov :
a. podľa stupňa obtiažnosti za základné prvky mágie sú pokladané individuálne magické akcie – človek napríklad verí, že čierna mačka, ktorá mu prebehne cez cestu prináša nešťastie. Na obranu pred takýmto potencionálnym nešťastím koná magickú protiakciu – odpľuje si trikrát cez ľavé rameno. Za oveľa zložitejšie sa pokladá kolektívny magický obrad. Má sa za to, že jednoduché úkony celého obradu (a tých je pri zložitom stupni dosť ) sa musia vykonať v určitom nemennom poradí a je dôležité tiež dodržiavať všetky stanovené podmienky.
b. Podľa všeobecného zamerania sa rozoznáva agresývny (protreptický) a obranný (profilaktycký) prevenčný tip mágie.

K agresívnemu tipu mágie patrí: 1. Kontaktná mágia- nosenie talizmanov, používanie magických predmetov a pod.
2.Iniciálna mágia- počiatková incepčná mágia – vykonáva sa len počiatočná fáza príslušného procesu a jeho dokončenie sa vkladá do rúk magických síl. Túto techniku mágie využívajú čarodejníci austrálskych kmeňov, ktorý pri čarodejníckom súboji mieria na protivníka paličkou a vyriekavajú pritom rôzne kliadby. Výsledkom tohto počíňania má byť buď okamžitá smrť, alebo aspoň dočasné paralizovanie nepriateľa s nesnesitelnými bolesťami.
3.Parciálna – kontagiózna –magické manipulácie sa vykonávajú nie priamo, ale pomocou tzv. simulátorov –časti nechtov, vlasov a pod. Obrad týmto nie je ovplyvnený a má spôsobiť, alebo napomôcť k zničeniu nepriateľa.
4.Imitatívna – homeopatická –čarodejnícke obrady sa vykonávajú nad obrazom, alebo napodobeninou objektu magického pôsobenia. Tento spôsob mágie využívali praveký lovci, ktorý vrhali svoje oštepy na obraz svojej potencionálnej obete – malo to priniesť šťastie pri love.

K obrannej mágii patrí a: zažehnávacia - apotrepická
B: očistná – katartická
C: Psychologického aspektu pôsobenia.
Jednotlivé magické úkony možno deliť aj podľa cieľu, ktorý má byť dosiahnutý na: liečebnú, škodlivú alebo zhubnú, na mágiu vojenskú, milostnú, dobytkársku atď.

Mágia v dnešnej dobe
Možno sa to bude zdať neuveriteľné, ale je faktom, že aj v dnešnej dobe v ére obrovských víťazstiev svetovej vedy si mágia udržuje svoje miest. Štatistiky svedčia o tom, že mágia je veľmi rozšírená najmä v kapitalistických krajinách.
Napríklad v USA tvorí predaj magických predmetov- netopieria krv, „kúzelný prášok“, „kúzelné sviečky“ – celé jedno odvetvie amerického byznisu. V Londíne sa zas úplne vážne jednalo o „ odbornú organizáciu čarodejníc“, ktorých je v Anglicku okolo tisícky.
Tisíce a desaťtisíce astrológov a mágov, médií a kúzelníkov pôsobí úplne otvorene v NSR. Jeden západný novinár napísal- a určite nie náhodou- jeden svoj článok s titulkom NSR- raj podvodníkov. Podľa buržoáznych štatistík desiatky miliónov občanov na západe sa zúčastňuje spiritistických seansí, veria v nadprirodzené schopnosti rôznych kúzelníkov, mágov... Mystická technika v buržoáznom svete sa už dostala do sfér, ktoré sme zatiaľ poznali iba z fantastických románov. Vo veľa západných krajinách sa inštalovali automaty, ktoré sú vraj schopné vyveštiť budúcnosť. V juhoafrickom Johanesburgu bola zriadená špeciálna informačná kancelária, ktorá sa zaujíma výkladom snov.
Všetky tieto fakty svedčia o tom , že v danom prípade hovoríme o celej sústave vštepovania mystických predstáv do vedomia ľudových más v buržoáznom svete. Veď tento veľkolepo koncipovaný podvod kvitne celkom otvorene, s tichým požehnaním, alebo prinajmenšom bez vmiešavania úradov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.