referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Zmluva obriezky
Dátum pridania: 06.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: memil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 208
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
Zdroj tradície
Lk 2, 21
Gn 17, 9-14
Obriezka je symbolom neobyčajne silno spätým s judaizmom. Zároveň je to pravdepodobne jediný nepretržite zachovávaný obrad, hoci niekedy i za veľmi tragických okolností. Tento znak na tele je znakom spoločenstva nielen s národom, ale taktiež s Bohom. Zmluvou sú viazané obe strany, Boh aj Izrael. V ceremónii obriezky môžeme nájsť prvky spoločné s obradom krstu malých detí: nemôžu samé zložiť vyznanie viery ani vypovedať túžbu začlenenia sa do zmluvy s Bohom, ktorú Cirkev potvrdzuje v Eucharistii Krvou, dostávajú teda krst vo viere Cirkvi a svojich rodičov. Taktiež Ježiš, židovské dieťa, nerozhoduje sám o uzavretí zmluvy s Bohom žiarlivým, to jeho rodičia ho začleňujú do zmluvy Abraháma, to ich rozhodnutie spôsobuje, že sa stáva vteleným do národu, ktorý má byť svetlom pre nežidovské národy a z ktorého má výjsť spasenie sveta. – Obriezku vykonáva mohel; dieťa počas ceremónie leží na kolenách sandaka, ktorý tu plní podobnú úlohu ako krstný otec pri krste. Neviditeľným svedkom obriezky je prorok Eliáš, pre ktorého je na pri tejto ceremónii používanom špeciálnom dvojosobovom kresle určené miesto vedľa sandaka. Eliáš neopustí dieťa počas nasledujúcich troch dní po obriezke, ktoré sú považovane za zvlášť nebezpečné pre jeho zdravie. Slovo sandak pochádza z gréckeho slova synteknos, čo doslovne znamená „s dieťaťom“ – sandak s ním tvorí nejakým spôsobom jedno.

Dieťa sa víta pri vchode do synagógy spevom Baruch haba, slovami Žalmu 118:. Ježiš po prvýkrát počuje toto privítanie, ktoré neskôr – zmnohonásobené tisíc krát – bude kričať dav počas Palmovej nedele. A takéto volanie našich sŕdc túži počuť keď hovorí ( Lk 13, 35 ).

Ženích krvi
Ex 4, 22-26

Je to záhadný text, hodný osobitnej pozornosti. Neukrýva, práve naopak, odkrýva tajomstvo, ktoré je ukryté buď do určitého času, alebo preto, že nie všetci sú pripravení ho prijať. Atmosféra týchto veršov nás vovádza do tajomstva zmluvy a vyvoláva v pamäti boj Jakuba s anjelom a taktiež Abrahámov spánok, vtedy, keď oheň prechádzajúci pomedzi rozťatými polovičkami obetných zvierat prenikol jeho dušu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.