referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Spoločná deklarácia pápeža Pavla VI. a Vaskena I.
Dátum pridania: 14.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: memil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 401
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Pavol VI, Biskup Ríma, Pápež Katolíckej Cirkvi, a Vasken I, Vrchný Katolikos - Patriarcha všetkých Arménov, ďakujú Pánovi za to, že im dovolil spolu sa modliť, stretnúť jeden druhého a vymeniť si svätý bozk pokoja, zvlášť počas tohto obdobia prípravy na veľký sviatok oslavujúc Zoslanie Svätého Ducha na apoštolov.
Uvedomujúc si ich povinnosti ako pastierov, pozývajú všetkých kresťanov, zvlášť tých z Katolíckej Cirkvi a Arménskej apoštolskej Cirkvi, odpovedať s veľkou vernosťou na volanie Svätého Ducha stimulujúceho ich k väčšmi dôkladnejšej jednote, ktorá uskutoční vôľu nášho spoločného Spasiteľa a prinesie ovocie služby svetu kresťanmi.

Táto jednota sa nedá realizovať, pokiaľ všetci, kňazi aj veriaci sa nebudú skutočne snažiť poznať jeden druhého. Za týmto účelom, nabádajú teológov obrátiť sa k spoločnému štúdiu zameranému na dôkladnejšie poznanie tajomstva Nášho Pána Ježiša Krista a zjavenia urobeného v Ňom. Verní tradícii odovzdanej apoštolmi a Otcami, uvedomujúc si požiadavky sveta hľadajúceho Boha v nových pokrokoch našej doby, budú schopní otvoriť nové prístupy, ktoré prekonajú rozdiely, ktoré stále existujú a privedú ich Cirkvi ku dokonalejšej jednote vo vyznaní ich viery pred tvárou sveta. Z ich časti sa Pápež a Katolikos vynasnažia urobiť všetko čo je v ich silách na podporu týchto snažení a dávajú im ich pastierske požehnanie.

Akokoľvek, snahy spúšťajú aj risk zostania neúrodných, pokiaľ nie sú zakorenené v celom živote celej Cirkvi. To je prečo veríme, že užšia spolupráca sa zdokonalí vo všetkých možných oblastiach kresťanského života. Spoločná modlitba, vzájomná duchovná pomoc, spoločné úsilia nájsť skutočne kresťanské riešenia na problémy dnešného sveta, bude vzácnym spôsobom v službe tohto hľadania plnej jednoty tak veľmi žiadaná.
Toto hľadanie zhrnuté spolu: táto spolupráca musí byť založená na vzájomnom uznaní spoločných kresťanských právd viery a sviatostného života, na vzájomnom rešpektovaní osôb a ich Cirkví. Keď nesebecké úsilie si prajú pestovať z celého srdca sú inšpirované s týmto duchom a realizované týmto spôsobom, potom sme presvedčení, že Duch pravdy a lásky dá členom Katolíckej Cirkvi a Arménskej apoštolskej Cirkvi toto skutočné Kresťanské bratstvo, ktoré je ovocím Jeho pôsobenia v nich.

V mene tohto bratstva, Pápež Pavol VI a Katolikos Vasken I zdvíhajú svoje hlasy v spoločnej výzve ku všetkým tým, ktorí vynakladajú vplyv na životy národov a ľudí takže sa majú snažiť hľadať a nájsť všetky možné spôsoby ako skončiť vojny, nenávisť, morálne a psychické násilie, a akékoľvek utláčanie človeka človekom. Kiež Jeden, ktorý je našim pokojom nám udelí, že táto výzva bude vyslyšaná.
Z Vatikánu, 12. mája 1970.
Z anglického originálu dostupného na
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.