referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Bohozjavenie
Dátum pridania: 06.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: memil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 622
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Šiesteho januára sa vo Východnej Cirkvi slávi sviatok Pána Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista. Podľa tradície v tridsiatom roku svojho života, pred svojím verejným účinkovaním, prijal Ježiš krst od Jána v rieke Jordán. Duch Svätý zostúpil na neho v podobe holubice a Boh Otec vydal o ňom svedectvo „Toto je môj milovaný Syn , v ktorom mám zaľúbenie. V dávnych časoch sa v tento sviatok završovalo obdobie, kedy sa katechumeni krstom stavali členmi apoštolskej Cirkvi.
Sviatok Bohojozjavenia patrí medzi najstaršie sviatky Východnej Cirkvi. Počiatky jeho slávenia siahajú do obdobia konca druhého storočia a začiatkom tretieho. Apoštolské ustanovenia zo štvrtého storočia pre tento sviatok hovoria. Nech sviatok Bohozjavenia slávia všetci kresťania, lebo v tento deň sa zjavilo Kristovo Božstvo, o ktorom svedčí Otec pri krste a Svätý Duch naň poukazuje zostupujúc v podobe holubice. Na Západe sa tento sviatok začína sláviť okolo roku 361n.l. Svätí otcovia a kazatelia postupom času začali nahradzovať tento sviatok pripomienkou Poklony troch mudrcov, preto sa stalo, že sviatok Bohozjavenia preniesli na 13 Januára. V histórií slávenia tohto sviatku tak možno pozorovať tri periódy.

1.V 3. stor.sa zlučuje sviatok Bohozjavenia, Poklony troch mudrcov a Zázraku v Káne Galilejskej.
2.V 4str.Krisovo narodenie zaujme prvé miesto.
3.Koncom 4str.sa Bohozjavenie oddeľuje od Narodenia Pána a Poklony troch mudrcov. Tie sa presúvajú na 25 december.
V roku 450. sa Bohozjavenie stáva národným sviatkom za panovania Teodoziána mladšieho.
V Didache je napísane. Nech je tento sviatok pre nás veľkým dňom, lebo v tento deň pán zjavil ľuďom svoje Božstvo.
Sviatok Bohozjavenia má 4 dní predprazdenstva a 8 dní poprazdenstva. Zakončuje sa 14 Januára. Sobota a Nedeľa pred sviatkom sa nazývajú Sobotou a Nedeľou pred Bohozjavením. V tieto dni sú predpísane osobitné čítania z apoštola a evanielia, ktoré poukazujú na daný sviatok. V tento deň platí podľa stanov slúženia tohto sviatku, že poriadok liturgií je taký istý, ako počas sviatku Narodenia Ježiša Krista (Cárske časy, liturgia sv.Bazila Veľkého začínajúca veľkou večierňou).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.