referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Moja vízia pastoračnej služby
Dátum pridania: 05.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: memil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 479
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
V prvom rade treba sledovať základný cieľ každého kňaza.
Teda cieľom kňazského účinkovania a života je sláva Boha Otca v Kristovi. A táto sláva spočíva v tom, že ľudia prijímajú vedome, slobodne a vďačne dielo, ktoré Boh uskutočnil v Kristovi a dávajú ho najavo celým svojím životom. A tak kňazi, či sa venujú modlitbe a poklone, alebo hlásajú slovo Božie, či prinášajú eucharistickú obetu a vysluhujú ostatné sviatosti, alebo preukazujú ľuďom iné služby, pričiňujú sa tým o väčšiu slávu Božiu a zároveň povznášajú ľudí k Božiemu životu. Toto všetko plynie z veľkonočného tajomstva Kristovho a dovŕši sa slávnym príchodom Krista Pána, keď on sám odovzdá kráľovstvo Bohu a Otcu.
Kňaz má byť sprostredkovateľom na vysluhovanie sviatosti. No netreba zabudnúť na spásu jeho vlastnej duše a na spásu zverených ľudí, jemu daných. V tomto pohľade treba sledovať celú pastoráciu.

Dnešný človek poznačený konzumnou spoločnosťou sa zmieta medzi rôznymi názormi a mienkami. Prijíma ponuku sveta, sýti sa tým, čo mu dáva svet a nasáva ako špongia do seba rad radom chtiac, či nechtiac všetko, kvantum informácii. Najmä mladý človek sa nemôže ubrániť trendu dnešných dní. A jeho „formáciu“ často berie do rúk televízia, rozhlas, časopisy a priatelia. Človek prijíma chaos a stáva sa chaosom. V poslednom čase posiela Boh mnohých zvodcov, aby zmiatli mnohých. Toto je dnešný svet a bolo by zbytočné zatvárať si pred tým oči.

Vstup Slovenska do EÚ, bude otvorením dverí pre razenie politiky, ktorá podľa mňa prinesie pre cirkev veľa utrpenia. Snahy pre odluku cirkvi od štátu sa úplné otvoria. Rímskokatolícka cirkev, ktorá je dominantnou cirkvou na Slovensku, výdrži. No vo všeobecnosti, ťažké to budú mať cirkvi s malým počtom veriacim. Gréckokatolícka cirkev s počtom 300 000 tisíc veriacich bude zažívať ešte krušné chvíle. Vo východnom bloku je zatiaľ dostatok povolaní no, súčasnosť ukazuje, že čim viac na západ, tým je povolaní do kňazstva menej. Myslím si, že veci, ktoré sa čoskoro udejú, budú mať vplyv na klesajúcu tendenciu povolaní aj u nás. Už v Čechách je situácia veľmi zlá, svedči o tom aj anketa medzi mladými ľuďmi, ktorí na otázku: „prečo sú sviatky Vianoc?“ odpovedali v prevažnej miere o sviatkoch pokoja, ale o narodení Ježiša Krista nebolo počuť ani jedno slovo.

Na vykreslenie situácie, ktorá hovorí sama za seba, použijem niekoľko ukazovateľov. Situácia je zlá, alarmujúca. Toto je štatistika, ktorá hovorí o manželstve. Počet rodín, v ktorých chýba jeden z rodičov, sa od roku 1970 zdvojnásobil. V poslednej generácii počet nemanželských detí vzrástol až o 500%. V západnej Európe za poslednej generácie klesol počet uzatvorených manželstiev o 40% a počet narodených detí klesol o 25%.
Väčšina žien verí, ako ukázala veľká štatistická anketa v celej Európe, že manželstvo je prístav pre romantiku a city a najlepší spôsob, ako naplniť svoje sny, plány, vášeň.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: SVÄTÉ PÍSMO STARÉHO I NOVÉHO ZÁKONA. Trnava: Spolok svätého Vojtecha, 1996, KATECHIZMUS KATOLÍCKEJ CIRKVI. Trnava: SSV, 1999, SUAUDEAU, J.: Rodina v našej dobe. In: Katolícka cirkev a sexuálna výchova: Zb. pred. Pápežskej rady pre rodinu. Bratislava: Serafín, 1998, PLUS 7 DNÍ, spoločenský týždenník, Vydáva SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, s.r.o., Ročník XIII., č. 12., 2003, http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=791932, http://2www.sme.sk/clanok.asp?cl=668817
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.