referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Seminárna práca zo Starého zákona
Dátum pridania: 26.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: memil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 282
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
„Teraz však toto hovorí Pán,tvoj stvoriteľ, Jakub, tvoj tvorca, Izrael:
"Neboj sa, veď ťa vykúpim,po mene ťa zavolám, ty si môj.Keď budeš brodiť vodami, budem s tebou, a keď riekami, nepotopia ťa, keď pôjdeš cez oheň, nepopáliš sa
a plameň nebude horieť na tebe.“

Keď som si prečítal toto slovo, ktoré som dostal, hneď mi prišlo na myseľ Božie slovo, ktoré nie je ďaleko od tohoto slova. Je to tiež časť z Izaiáša, a to 41, 10:
„Neboj sa, veď som s tebou ja, neobzeraj sa, veď ja som tvoj Boh, posilňujem ťa, ba pomáham ti, držím ťa svojou spásnou pravicou.“
Ešte, keď som len prišiel do seminára, od prvých mesiacov som dostal jeden kríž , ktorý dá sa povedať, že nesiem až do dnešných dní. Vtedy som to dosť ťažko prežíval a nevedel som si s tým dať vôbec rady. Často sa stávalo, že už som nevedel ako ďalej a čo stým, bol som už z toho úplne skleslý a zdalo sa mi, že sa to nikdy nevyrieši. A takto to bolo aj jednu sobotu. Bol som v kaplnke, bolo to večer, keď sme mali voľno a nikoho okrem mňa tam nebolo. Taký „skrízovaný“ som sa modlil a vážne som už nevládal ďalej. V modlitbe som povedal Pánovi, aby mi už nejako dal odpoveď, lebo som už z toho všetkého úplne dezorientovaný. Ako som sa modlil, prišiel jeden starší spolubrat, trocha si sadol, ale dlho tam nebol. Vstal na odchod a už šiel dole schodmi, keď v tom sa ku mne vrátil a ponúkol mi, aby som si vytiahol jeden z mnohých papierikov. Ja som si vybral jeden, ale v tej chvíli, akoby som úplne zabudol na problém. Pozrel som na papierik a bolo tam práve to slovo:

Iz 41, 10.
V tej chvíli zo mňa akoby spadla ťažoba. Božie slovo ma povzbudilo a ubezpečilo, že idem správne. Niekedy skutočne treba nechať všetko na Pána, aby On konal. Predtým som sa snažil to vyriešiť sám, otváral som Písmo, čítal slovo, no bol som ešte viac dopletený a v nepokoji. A práve vtedy, keď som to nechal iba na neho, On sa postaral.
Človek je slabý a kým žije, stále má a bude mať ťažkosti a problémy. Často do nich upadá aj svojim previnením, neverou a pochybnosťami. A keď som si myslel, že tým je môj problém vyriešený, nebola to pravda. Možno sa na mne vyplňujú slová z Jakubovho listu: „Ale nech prosí s vierou, bez pochybovania. Lebo kto pochybuje, podobá sa morskej vlne, hnanej a zmietanej vetrom. Taký človek nech sa nenazdáva, že dostane niečo od Pána; muž s rozpoltenou mysľou, nestály vo všetkom svojom počínaní.“ (1, 6-8)
Keď som teraz dostal toto slovo, ani som presne nevedel, čo mi tým chce Boh povedať, no už nasledujúce dni mi dali odpoveď. Už spomínaný problém mám stále, ale okolo neho sa objavili ďalšie. V týchto dňoch som bol v situácii, kedy sa človek cíti akoby na križovatke a nevie, kde sa vydať. Ocitol som sa v situácii, ktorú možno takto prežíval aj Jób, keď prišiel o všetko a cítil sa sám. Bolo to zvláštne, ale práve, keď som sa cítil najhoršie, bolo to v nedeľu poobede, rozhodol som sa, že začnem robiť seminárnu prácu a pozriem sa na tie odvolávky k týmto slovám proroka Izaiáša. A tam boli jednotlivé odvolávky, ktoré boli práve do mojej situácie na povzbudenie:

„Moja sila a moja udatnosť je Pán
a stal sa mi spásou.“ (Ex 15, 2)

„Boh je naše útočište a sila
aj najistejšia pomoc v súžení.“ (Ž 46, 2)

„Blízky je Pán všetkým, čo ho vzývajú,
všetkým, čo ho vzývajú úprimne.“ (Ž 145, 18)

„Dobrým útočišťom je v deň úzkosti
a pozná tých, čo v neho dúfajú.“ (Nah 1, 7)

„Pánovo meno je pevnou vežou,
spravodlivý do nej utečie a je bezpečný.“ (Prís 18, 10)

„Hľa, Boh mojej spásy, dúfam a nebojím sa,
veď moja sila a môj chválospev je Pán,
on sa mi stal spásou." (Iz 12, 2)

„Dúfajte v Pána na veky večné,
lebo Pán, Jahve, je večnou skalou.“ (Iz 26, 4)

„Moja sila a chvála je Pán,
on sa mi stal záchrancom.“ (Ž 118, 14)

„Ja som síce biedny a úbohý,
no Pán sa stará o mňa.
Ty si moja pomoc a môj osloboditeľ
Bože môj, nemeškaj.“ (Ž 40, 18)

Často zabúdam, že je tu niekto, kto mi môže pomôcť, keď mám problém, snažím sa to riešiť sám, často je to kvôli mojej pýche a keď to zisťujem, prichádzajú mi vtedy na um slová žalmistu: „Nespoliehajte sa na kniežatá ani na ľudí vôbec; oni pomôcť nemôžu.“ (146, 3) Myslím, že som sám, no skutočnosť je iná, svedčia o tom aj slová, ktoré hovoria o skúseností iných, ktorí dôverovali Bohu a v ťažkostiach k nemu volali:
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Sväté písmo Nového a Starého zákona. Trnava: SSV, 1998, Preklad nového sveta Svätých písiem. New York: Watchtower Bible and tract society, 1991, Index paralelných textov. Prešov: Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.