referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Náboženstvá
Dátum pridania: 24.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 403
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

NÁBOŽENSTVÁ

Náboženská viera tvorila v dejinách ľudstva dôležitú súčasť života ľudí, často ich aj úplne ovládla. Dnes existuje značné množstvo rôznych náboženstiev, každé sa opiera o súbor vieroučných a morálnych hodnôt, počnúc kresťanstvom a končiac taoizmom.

JUDAIZMUS
Židia boli prví, ktorí verili v jedného boha, Jahveho, a to už pred 4000 rokmi. Boh uzavrel s ich predkom Abrahámom zmluvu, že bude ich bohom a oni budú jeho vyvoleným národom, ak sa budú radiť presnými predpismi a budú šíriť jeho slovo. Neskôr Boh vyslobodil židov z otroctva a dal svoje zákony ich vodcovi Mojžišovi. Zákony boli spísané v Tóre (svätej knihe), obsahujúcej príkazy, podľa ktorých sa židia riadia celý život. Židia s nádejou očakávajú príchod vyvolenej osoby, Mesiáša (spasiteľa), ktorý vykúpi Izrael.

KRESŤANSTVO
Kresťanstvo je pravdepodobne najväčšie svetové náboženstvo s viac než 1500 miliónmi veriacich na celom svete. Kresťania veria, že Ježiš Kristus bol Mesiášom. Bol to žid, ktorý žil vo Svätej zemi pred 2000 rokmi. Veria, že Kristus bol synom Boha. Keď ho jeho nepriatelia dali ukrižovať na smrť (pribili ho na kríž), vstal z mŕtvych, aby sa na nebesiach pripojil k Bohu. Hovorí sa, že Kristus zomrel, aby odčinil naše hriechy. Po jeho smrti učeníci rozšírili jeho učenie do celého vtedajšieho antického sveta. V súčasnosti existujú tri hlavné smery kresťanstva: rímskokatolícke, protestantské a pravoslávne.

ISLAM
Islam je jedným z najväčších svetových náboženstiev. Odhaduje sa, že sa k nemu hlási asi 1100 až 1300 miliónov veriacich. Zakladateľom islamu je prorok Mohamed (žil v 7. stor. v Arábii), o ktorom moslimovia veria, že bol najväčším a posledným prorokom zoslaných Bohom (Alahom). Slovo islam znamená pokoru a moslimovia veria, že sa musia bezpodmienečne riadiť príkazmi Alaha a svoje životy založiť na piatich stĺpoch viery, zostavených vo svätej knihe Koráne. Je to vyznanie viery, päť modlitieb denne, náboženská daň, pôst v mesiaci ramadán a púť do svätého mesta Mekky v Saudskej Arábii.

 
Podobné referáty
Náboženstvá SOŠ 2.9607 417 slov
Náboženstvá SOŠ 2.9830 298 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.