referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Modlitba
Dátum pridania: 12.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Anett_11
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 184
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Modlitba je rozhovor nie len hovorím, ale aj počúvam čo mi hovorí Boh. Modlitbu môžeme nazvať aj rozhovor s Bohom a tým rozhovorom si budujeme s ním vzťah čiže je to prejav lásky voči Bohu. Najlepšia definícia modlitby by bolo asi myslieť na Boha s láskou. Modlitba môže byť spoločná alebo osobná, formovaná alebo vlastnými slovami, nahlas alebo v duchu, liturgická alebo súkromná. Keď prosím, nesmiem zabúdať, že Boh je nielen mojím otcom, ale aj Otcom nás všetkých. Ak teda prosím čosi, čo by mi mohlo nejako uškodiť, alebo čo je na škodu iným, nemôžem sa čudovať, že Boh mi to vo svojej láske a prozreteľnej predvídavosti nesplní. V modlitbe mám hovoriť Bohu úprimne, zo srdca, čo myslím, cítim, prežívam a pýtať sa ho, čo si o tom myslí ON.

Pri modlitbe nemám len prosiť, ale aj mu ďakovať, chváliť ho, oslavovať, odprosovať. Veľmi dôležitou je rozjímavá modlitba v ktorej sa snažím zapozerať na Ježiša, jeho slová a skutky porovnávať s nimi svoj život. Spoznávam pritom, v čom sa potrebujem zmeniť, aby som sa viac podobal nemu. Modlitba má byť každodennou samozrejmosťou. Nie iba vtedy, keď prídu skúšky, problémy, či choroby, ale modliť sa, aj keď je všetko O.K, aj keď sa mi darí. Dôležitá je tak súkromná, osobná modlitba, ako aj spoločná modlitba. Zvlášť účinnou je spoločenská liturgická modlitba a obeta Svätej omše, pri ktorej sa spolu s nami modlí, hovorí k nám a obetuje sa za nás Otcovi Ježiš Kristus. Vzorom modlitby je modlitba Otče náš. Je v nej zastúpená 3krát prosba zameraná na Boha a 4krát prosba zameraná na nás.

Na modlitbu je potrebné:
1.nájsť si ČAS (ráno, večer)
2.nájsť si vhodné a dôstojné MIESTO(kútik v izbe,...)
3.utvoriť si v srdci TICHO(vypnúť to čo ruší...)
4.zaujať úctivý POSTOJ
Existujú aj akési nepísané pravidlá správnej modlitby:
1.Neustále ďakuj
2.Boh ťa má rád takého, aký si
3.Zabúdaj na seba
4.Nesťažuj si modlitbu
5.Nepros o to, čo neveríš, že dostaneš

6.Snaž sa o jednoduchosť
7.Nesúper s inými
8.Dlhá modlitba nemusí byť vždy najlepšou
9.Nikoho nenúť, aby sa modlil, tak ako ty
10.Tvoja modlitba by mala rásť spolu s tebou
11.Dovoľ Bohu aby ťa viedol
12.Maj čas a nauč sa pozerať okolo seba
13.Stopni rozptyľujúce myšlienky
14.Nenáhli sa
15.Strácaj čas s pánom
16.Slová nie sú nevyhnutné
17.Hovor aj vtedy, keď ti je ťažko
18.Modlitba je ako láska: nepýta sa PREČO?
19.Uč sa od každého
20.Modli sa aj v naliehavých situáciách
21.Nesnaž sa urobiť rekord

Modlitba v Svätom písme

JEDNOMYSEĽNÁ MODLITBA

Spoločná modlitba - A zasa vám hovorím: Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi."
Mt 18, 19-20

Zbor apoštolov - Vtedy sa vrátili do Jeruzalema z hory, ktorá sa volá Olivová a je blízko Jeruzalema, vzdialená toľko, koľko je dovolené prejsť v sobotu. Keď ta prišli, vystúpili do hornej siene, kde sa zdržiavali Peter a Ján, Jakub a Ondrej, Filip a Tomáš, Bartolomej a Matúš, Jakub Alfejov, Šimon Horlivec a Júda Jakubov. Títo všetci jednomyseľne zotrvávali na modlitbách spolu so ženami, s Ježišovou matkou Máriou a s jeho bratmi. Sk 1,12-13
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Modlitba GYM 3.0258 399 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.