referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Zápas Jakuba s anjelom
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vavro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 629
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Zápas Jakuba s anjelom

Reminiscencia na prvú meditáciu : Kniha Genesis,

Po prečítaní state a po modlitbe vznikli tieto poznámky, ktoré čitateľovi zverujem: 

„Podobne ako Jakub anjela aj ja prosím Boha, On ma zatiaľ ešte nevypočul. Musím ho ešte viac prosiť. To je obraz môjho „zápasu" s Bohom. Boh sa dotýka môjho „bederného kĺba" podobne ako Jakuba. Posiela mi utrpenia, choroby bolestí žiale, nezdary, nepochopenia, potupu od tých, ktorí ma nechápu a vykladajú si moje skutky a slová po svojom, ako moje chyby a nedostatky. Vysmievajú sa mi! Čo pre to urobiť ? Ako ďalej konať ?" EŠTE VIAC BOJOVAŤ S BOHOM! Prosiť Ho v modlitbe, obetovať Mu svoje trápenia: NEPUSTÍM ŤA KÝM MA NEPOŽEHNAŠ! Tak urobil Jakub anjelovi, keď s ním zápasil do svitania- toto je príklad pre nás, pre náš boj.

Modlitba k svätým o sprostredkovanie Božích milostí je „výbornou pomôckou* v zápase s B o h o m , je to prostriedok ako dosiahnuť cieľ. (Ja si tieto prosby k svätým predstavujem ako pomôcku: napr. Palicu ktorou si môžem v pozemských podmienkach pritiahnuť ovocie so stromu po ktorom túžim, ale ho nemôžem dosiahnuť.) 

Osobitným „nástrojom" pre dosiahnutie Božích milostí je Matka Božia P. Mária. (Pri použití alegórie s palicou v predchádzajúcich riadkoch je Ona technický povedané" zložitým dokonalým strojom" napríklad, hydraulickou plošinou, ktorá pri porovnaní s palicou disponuje s neporovnateľne väčšou silou ako u anjelov a svätých.) Sila jej príhovoru je obrovská a neporovnateľná so silou anjelov a svätých, veď je Matkou Božou, Boh jej zveril svojho syna, aby sa prostredníctvom nej stal Bohočlovekom, odtiaľ pramení aj rozmer sily jej príhovoru a možností orodovania pred Bohom, ako o tom svedčia jej početné zjavenia a odkazy prostredníctvom svojich vyvolencov, ktoré odovzdáva nám veriacim, ale aj všetkým ľuďom na svete. Je najväčšou
sprostredkovateľkou Božích milostí nad ktorú už nikto väčší nejestvuje.

Modlitba:

Pane Ježišu Kriste, Syn P.Márie, prosím Ťa na príhovor Tvojej Matky, zmiluj sa nami a daj nám požehnanie, tak ako Tvoj Otec ho skrze anjela dal Jakubovi a spravil ho Izraelom. Nebeský Otče pohliadni na nás s Nebeských výšin, vypočuj prosby nás Tvojich nehodných služobníkov, ktorí sa Ti často protivia, nemajú trpezlivosť ani vytrvalosť vo svojej službe Tebe. Nezavrhni nás Pane, ale buď nám milostivý. Naprav všetky naše chyby, najmä tie, ktoré sa dotýkajú našich hriechov voči iným ľuďom. Odpusť nám a naprav naše chyby vo výchove našich detí. Vypočuj naše prosby a daruj naším deťom milosti potrebné pre časný i večný život, aby sa stali Tvojimi vernými služobníkmi, aby plnili Tvoje sväté prikázania a vychovávali svoje deti našich vnukov a vnučky v
bázni a láske k Bohu i ľuďom, aby tak dali základ rodu, ktorý Ti večný Bože, bude verný vždy pokiaľ ho zachováš na tomto svete.
Zmiluj sa Bože nad nami a prijmi naše kríže a utrpenia aj keď sú neporovnateľné s utrpením Tvojho syna a nášho pána Ježiša Krista a jeho Matky Márie a vypočuj naše prosby tak, ako si vypočul Jakuba a spravil si ho Izraelom. Amen.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.