referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Miluj Boha, blížneho i seba samého
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vavro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 480
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
"MILUJ BOHA, BLÍŽNEHO I SEBA SAMÉHO."

Meditácia č.2: Človek je produktom Božej lásky. Boh dal človeku čiastku seba, keď vdýchol do hliny z ktorej stvoril telo, nesmrteľnú dušu. Tento akt lásky Boha k človeku, zakladá právo na Božie prikázanie :" Milovať Boha ako svojho Pána". Človek bez čiastky Boha , t.j. bez nesmrteľnej duše, je iba kusom bezcennej hliny, hmoty, ktorá nemá život v zmysle jej tvorcu Boha a je mŕtva.

Život človeka je Boží dar, je to Jeho dych, Jeho prejav lásky. Človek preto odpláca Bohu láskou za lásku. Boh nám dal rovnocenné postavenie so sebou, urobil nás predmetom svojej lásky, zároveň nás obdaril slobodnou vôľou a poskytol nám možnosť výberu vo forme možnosti lásky k Bohu, k blížnym a tým aj k sebe samému, alebo orientáciu na rôzne akoby lásky, ktoré sa lásky hodne iba tvária, ale v skutočnosti si lásku vôbec nezasluhujú.

Lásku si za svoje dielo v človeku zasluhuje iba Boh a cez neho všetko to, čo je dielom Božím, čo dopĺňa a rozvíja Božiu lásku v človeku. Človek ako objekt Božej lásky, je iba cez lásku schopný chápať Božie dielo a toto uplatňovať v živote ako prikázanie lásky. Vždy keď človek zabudne na tento fakt a berie veci do svojich rúk a koná podľa svojho rozumu pri absencii lásky dopúšťa sa konania, ktoré ho vzďaľuje od Boha a prikláňa sa k zlému.

Modlitba: Panna Mária, Matka Božia. Ty si prvá z ľudí pochopila veľkosť Božej lásky a túto si opätovala svojim "Staň sa ". Vypros mi milosť aby som aj ja bol schopný zbaviť sa falošnej lásky k veciam a javom, aby som pochopil obsah Božej lásky a prijal ju ako normu svojho života vo vzťahu k Bohu a ľuďom. Pane Ježišu Kriste, Ty si z lásky k Bohu Otcovi a ľuďom vyniesol hriechy sveta na drevo kríža, aby si spasil ľudstvo. Daj nám milosť chápať lásku ako prvú potrebu duchovného života človeka v jeho pozemskom bytí a nauč nás milovať Boha tak, ako si Ty svojho Otca, ktorýŤa poslal, aby si nás spasil. Dobrotivý a milosrdný Bože Otec, pre Tvoju lásku k nám Ťa prosíme buď nám milostivý a odpusť nám naše previnenia, proti Tvojej láske a daj nám pevnosť a vytrvalosť ponoriť sa do Božej lásky a v nej vytrvať až do smrti. Amen.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.