referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Prorok Izaiáš životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: referaty_pobox
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 176
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 13m 0s
Pomalé čítanie: 19m 30s
 
Jedinečný jazyk klasického proroctva sa objavuje na scéne Izraela v 8. storočí pred Kristom. Charakterizujú ho tri základné komponenty:
1. Existuje osobný, i keď nie vždy dôverný vzťah medzi prorokom a Bohom.
2. Existuje rad výrokov a súdov, ktoré odhaľujú nespravodlivosť, odpadlíctvo alebo neveru ľudu Izraela a rovnako aj iných národov.
3. Bez ohľadu na to, ako dôkladne môže prorokov súd proti Izraelovi analyzovať nespravodlivosť, prorok podáva predstavu nádeje, ktorá má vyzývať ľud ku konverzii, alebo byť základom nádeje pre zlomený ľud.

Všetky tieto tri zložky prorockého jazyka sa kryštalizujú v úvode k prorockým výrokom „tak hovorí Pán“. Takáto veta je závažná pre prorokov vzťah k Bohu. Je to úvod, ktorý dáva zaznieť alebo Božiemu súdu proti Izraelovi a národom, alebo Božiemu prísľubu spasenia a uzdravenia. Učiteľskú funkciu prorockých výpovedí môžeme pochopiť z mnohých obrazov, parabol a príhod, ktoré používajú proroci, aby uviedli poslucháča alebo čitateľa do morálnej analýzy týkajúcej sa Izraela. Proroci sa stali „svedomím Izraela“.

Izaiáš, syn Ámosa, bol prorok, pochádzajúci z Jeruzalema, ktorého prorocká prax sa viaže na tri historické udalosti:
1. rok, v ktorom zomrel kráľ Oziáš, 742 pred Kr.;
2. pád Samárie (Severného kráľovstva), 722 pred Kr.;
3. vpád Sennecheriba a jeho útok na Jeruzalem (útok sa nepodarí), 701 pred Kr.;

Priebeh povolania Izaiáša je zostavený z troch scén:
1. pôsobenie Izaiáša a serafínov vôkol Pána, (vízia)
2. pôsobenie serafínov na Izaiáša, (investitúra)
3. rozhovor Pána a proroka.

Rok, v ktorom zomrel kráľ Oziáš, prekvital v Judsku všeobecný blahobyt. Izaiáš rozjímal v chráme a vtedy sa mu zjavil Boh. Serafíni, „spaľujúci“ anjeli so šiestimi krídlami, ktorí majú odstrániť hriech, stáli pred ním a striedavo volali: „Svätý, Svätý, Svätý je Pán zástupov, celá zem je plná jeho slávy!“ Vtedy Izaiáš povedal: „Beda mi, lebo zahyniem, pretože som človek nečistých pier a bývam uprostred ľudí nečistých perí; beda mi, lebo moje oči uvideli Kráľa, Pána zástupov!“ Priletel k nemu jeden anjel so žeravým uhlíkom z oltára, dotkol sa ním jeho perí a povedal mu: „Hľa, toto sa dotklo tvojich pier a oddialila sa tvoja vina a je odstránený tvoj hriech.“ Potom zaznel Pánov hlas: „ Koho mám poslať a kto nám pôjde?“ - „Hľa tu som, pošli mňa!“, odpovedal Izaiáš pohotovo. „Choď teda k môjmu ľudu a povedz mu: Čujteže, čujte, no nerozumejte, viďteže, viďte, no nerozpoznávajte.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.