referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eliška
Piatok, 7. októbra 2022
Ako vzniklo a prečo existuje náboženstvo
Dátum pridania: 08.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Setam
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 407
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 9.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 16m 10s
Pomalé čítanie: 24m 15s
 
Ako vzniklo a prečo existuje náboženstvo

Objektívny historický vývoj náboženstva. Hneď na začiatku je nevyhnutné zdôrazniť, že náboženstvo sa neobjavilo z ničoho ako mávnutím kúzelného prútika, ale vznikalo postupne a až na určitom stupni vývoja ľudskej spoločnosti– na určitom stupni spoločenského bytia a spoločenského vedomia, ktoré umožňovali určitú formu spoločenského myslenia = samostatnú abstrakciu myšlienok a odraz prírody (objektívnej reality) vo vedomí človeka, čo priamo súviselo s rozvojom pracovných zručností, reči a spoločenskej deľby práce, teda s vyčlenením pracovných činností na samostatné časti – starostlivosťo oheň, poľovníctvo, rybárstvo, chov domácich zvierat a pastierstvo, zavlažovanie a poľnohospodárstvo, roľníctvo, remeslá, obchod, a pod., ako to priamo a nespochybniteľne dokazujú archeologické nálezy predhistorických civilizácií v Afrike, Ázii, južnej Amerike, a ako to neskôr dokazujú a dokumentujú aj archeologické nálezy historických civilizácií a písomné dejiny– Číny, Sumeru (4000-2000 pnl.), Babylónie, Akkadu, Egypta a ďalších.

V súlade s tým, sa vedci zhodujú v názore, že prvé (proto) náboženstvo sa mohlo vyvinúť asi pred 40-30.000 rokmi, teda vo štvrtohorách v mladom paleolite. Bolo to v procese vývoja beztriednej spoločnosti = prvotnopospolitej = kmeňové, rodové a občinové zriadenie. Následne a postupne, ako sa vyvíjala ľudská spoločnosť, spoločenská deľba práce – výrobný proces a s tým priamo súvisiace aj ľudské vedomie a poznanie o svete, vyvíjal sa aj náboženský svetový názor. Jednou z najstarších foriem náboženstva, keď úroveň spoločenskej výroby ako aj spoločenského poznania bola ešte veľmi nízka, bola mágia – súhrn predstáv a obradov, pomocou ktorých sa praveký človek pokúšal nadprirodzeným spôsobom vplývať na okolitý svet, aby dosiahol svoje praktické ciele. V mágii sa veľmi jasne prejavuje sociálny základ náboženstva. Praveký človek sa utiekal k mágii, keď mal pochybnostio výsledkoch svojich praktických činov, keď do jeho osudu a života zasahovali preňho neznáme sily a nekontrolovateľné faktory.

Z uvedeného jasne a logicky vyplýva, že príčiny vzniku náboženstva treba hľadať - v potrebe iluzórneho (neskutočného, klamlivého) nahradenia praktickej bezmocnosti ľudí pred konaním prírody a pred spoločenskými vzťahmi. Náboženstvo samozrejme vzniklo vo vedomí človeka, ale až druhotne ako odraz hmotnej objektívnej reality prírody a spoločenských pomerov, ktoré existovali, existujú a budú existovať nezávisle na vedomí človeka. V žiadnom prípade tomu nebolo naopak!!!

I. Psychologické príčiny

1. Prvotné najjednoduchšie náboženstvo sa vyvinulo neuvedomele a spontánne z bezmocnosti, neistoty, nepochopenia, neschopnosti, nevedomosti, osobného utrpenia, rozčarovania, samoty, strachu a zúfalstva človeka vo vzťahu k živelnému a nekontrolovateľnému pôsobeniu prírodných síl. Ľudia si v praveku nevedeli vysvetliť prírodné javy. Mali obavy z budúcnosti, pokiaľ ide o vyčíňanie prírody – zemetrasenia, uragány, búrky (hromy,blesky), kozmické úkazy na oblohe (pohyb komét na oblohe a pády meteoritov na Zem, zatmenie Mesiaca/Slnka), odliv/príliv,sopečná činnosť, záplavy a pod. Poľnohospodárstvo, ktoré zabezpečovalo ľuďom výživu, ako aj iné ľudské aktivity (napr. chov domácich zvierat a pod), boli silno závislé od počasia.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.