referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Slovník Jána Pavla II.
Dátum pridania: 23.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Steffoo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 023
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Pápež, ktorý mal svoj charakteristický slovník. Používal ho vo svojich kázňach, listoch, dokumentoch, encyklikách, ale i v osobných rozhovoroch. Priblížme si teda niektoré z nich:

Aids- "Aids sa netýka iba tela, ale celej ľudskej osoby. Títo chorí musia byť považovaní za bratov a sestry, ktorých stav si vyžaduje mimoriadnu solidaritu a pomoc. Zdieľam ich bolesť. Musíme s nimi zaobchádzať ako so samým Kristom."

Bioetika- "Je mimoriadne dôležité, aby sme napredovali s veľkou opatrnosťou. To znamená neprekročiť smrtiace hranice výskumu, rešpektovať najvyššie zákony prírody a života, prispôsobovanie sa potrebám hodnoty ľudskej osoby. Jedným slovom zodpovednosť."

Bohatstvo- "Človek môže mať veľké bohatstvo a zároveň môže byť úbohým, nešťastníkom, ktorý nevie, ako naplniť svoj život. Problém nespočíva ani tak v tom nemať bohatstvo, ale v objavení bohatstva, ktoré máme každý v sebe. Netvrdím, že časté potreby, materiálne veci nemajú hodnotu. Naopak, môžu byť užitočné, nevyhnutné, ale musíme sa zamýšľať i nad spôsobom, ako ich dosiahneme."

Človek- "Nikdy sa nebude dosť hovoriť o primáte človeka pred ostatnými vecami. Človek sa často stáva, či už vedome či nevedome, otrokom vecí, nástrojom ideológií a systémov. Sám sa tak stáva vecou v rukách iných."

Drogová závislosť- "Problém drog nemôže byť riešený iba liekmi. Drogová závislosť je viac choroba ducha ako choroba tela."

Eutanázia- "Nikto a nič nemôže dať právo na zabitie nevinného ľudského tvora, plodu, či embria, dieťaťa či dospelého, starého, nevyliečiteľne chorého a trpiaceho. Nikto nemôže požadovať toto vražedné gesto pre seba ani pre iného. Žiadna autorita to nemôže zákonne vnútiť ani dovoliť."

Fanatizmus- "Je skľučujúce pozorovať, ako niekedy násilie a fanatizmus nachádzajú svoju živnú pôdu v "zápale" pre Boha."

Komunizmus- "Jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý umožnil zmeny v roku 1989, bolo nerešpektovanie práv práce. Ďalším faktorom bola neefektívnosť ekonomického systému. Ale hlavnou príčinou bolo, že si neuvedomili, že nie je možné pochopiť človeka len na základe ekonomických vzťahov a že je nemožné definovať človeka len na základe jeho príslušnosti k jednej z tried."

Konzumizmus- "Požiadavka kvalitatívne vyššej a lepšej existencie je legitímna. Nie je zlom túžiť po lepšom živote, ale je pomýlený spôsob života, ktorý si nahovára, že je lepší, ak je orientovaný na "mať" a nie na "byť". Je to pomýlené, ak chce mať niekto viac nie preto, aby bol viac, ale aby konzumoval existenciu v pôžitku, ktorý sa stáva cieľom samým v sebe."

Moja vina- "Je správne, zatiaľ čo sa končí druhé tisícročie kresťanstva, aby Cirkev poznala a uvedomila si hriechy svojich detí v spomienke na všetky okolnosti, v ktorých sa vzdialili od ducha Evanjelia."

New Age- "Nenamýšľajme si, že prinesie obnovenie náboženstva. Myšlienky New Age niekedy prenikajú do kázní, do katechézy či duchovných cvičení. A tak ovplyvňujú aj praktizujúcich katolíkov, ktorí si hádam ani nie sú vedomí, že sú to myšlienky nezlučiteľné s vierou Cirkvi."

Robotník- "Aj ja som bol robotníkom- krátky čas môjho života, počas druhej svetovej vojny som mal aj ja skúsenosť práce v továrni. Poznám teda, čo to znamená denná námaha v závislosti na druhých. Poznám tú námahu a často i monotónnosť. Viem, ako je veľmi dôležité, aby práca nefrustrovala, ale aby vždy zodpovedala vždy duchovnej hodnote človeka."

Rodina- "Zmluva, v ktorej sa muž a žena vzájomne dávajú i príjmajú. Rodina je prvá ľudská spoločnosť a rodí sa manželskou zmluvou. Deti by mali upevniť tento vzťah. Ak sa tak nedeje pre naše rozhodnutie, treba si položiť otázku, či egoizmus nie je silnejší ako láska."

Sexualita- "Sexualita patrí k pôvodnému plánu Stvoriteľa a Ani Cirkev nemôže mať iný názor. Ale práve preto nemôže zanedbať požiadavku, aby bola rešpektovaná vo svojej hlbokej podstate. Sexualita je zvláštnym jazykom v službe lásky a preto nemôže byť prežívaná ako niečo chvíľkové. Musí byť v moci človeka, ako bytia rozumného a slobodného. Preto je morálne neprijateľná tzv. voľná láska a homosexualita."

Sloboda- "Sloboda nemôže byť chápaná ako možnosť robiť si čokoľvek: sloboda znamená schopnosť darovať sa. Individualizmus predpokladá používanie slobody, v ktorej každý subjekt robí to, čo chce. Tak sa stavia on sám na miesto pravdy. Pravdivé je pre neho to, čo sa mu páči a čo mu prináša úžitok."

Spravodlivosť- "Každý človek žije a zomiera s určitým pocitom nenaplnenia spravodlivosti, pretože svet nemôže naplniť v plnosti bytie stvorené na obraz Boha."

Staroba- "Práve na starších máme pozerať s úctou. Nemôže sa s nimi zaobchádzať ako s nepotrebnými. Aj keď im niekedy chýbajú sily na vykonávanie základných vecí, majú múdrosť a skúsenosť, ktorá chýba mladým."

Žena- "Materstvo je povolaním ženy: včera, dnes, vždy. Je to jej večné povolanie. Väčšia prítomnosť žien vo verejnom živote je prínosom, lebo prospeje k odbúraniu protirečení v spoločnosti, ktorá je postavená len na kritériách produktivity a úspechov."

Žurnalisti- "Kto si vybral povolanie informovať, musí hľadať pravdu samú v sebe, pretože milovať ju v závislosti na druhom, by už znamenalo zrieknuť sa jej.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.