referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Kresťanstvo
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: S4F3R
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 621
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Ľudia na celom svete vyznávajú rozličné náboženstvá. Každé má svoje pravidlá, ktorými sa veriaci musia riadiť, a boha alebo bohov, ktorých uctievajú. Majú zvyčajne aj zvláštne náboženské obrady a miesta pre bohoslužby. Náboženstvá majú tisícročnú tradíciu. Naši predkovia si nevedeli vysvetliť niektoré prírodné úkazy (napr. hromy a blesky pri búrkach) a domnievali sa, že ich spôsobujú bohovia. V súčasnosti sú milióny ľudí vyznávačmi niektorého z hlavných svetových náboženstiev. Jedným z nich je Kresťanstvo.

Kresťanstvo je náboženstvo opierajúce sa o učenie Ježiša Krista, ktorý žil v Palestíne pred 2000 rokmi. Dnes je toto náboženstvo rozšírené na celom svete.

Kresťanstvo je pravdepodobne najväčšie svetové náboženstvo. Približne 1500 miliónov ľudí verí v existenciu jedného Boha, ktorý zoslal svojho syna Ježiša Krista ne zem, aby tu hlásal jeho slovo a spasil hriešne ľudstvo.

Symboly Kresťanstva

Najznámejším symbolom kresťanstva je kríž. Predstavuje kríž na ktorom bol Ježiš ukrižovaný. Ďalším, často používaným symbolom bola ryba. Jednotlivé hlásky tohto slova v gréčtine zodpovedajú prvým hláskam vety Ježiš Kristus, Boží syn, Spasiteľ.

Život Ježiša Krista

Život a učenie Ježiša Krista sú opísané v Novom zákone, Svätom písme kresťanov (Starý zákon obsahuje Sväté písmo židov). Hovorilo sa, že Ježiš konal zázraky a uzdravoval chorých. Rímsky správca Jeruzalema dal Ježiša ukrižovať pribitím na kríž. Kresťania veria, že po troch dňoch Ježiš vstal z mŕtvych, vrátil sa do života a po 40 dňoch vstúpil na nebesia.

Šírenie kresťanstva

Ježišovo učenie šírili jeho učeníci (apoštoli) , ktorí položili základy prvých cirkevných spoločenstiev. Napriek prenasledovaniu sa kresťanstvo r. 324 po Kr. stalo rímskym náboženstvom a neskôr sa rozšírilo do celého sveta. Dnes existujú tri hlavné smery kresťanstva:

- PRAVOSLÁVNE
- PROTESTANTSKÉ
- RÍMSKOKATOLICKÉ, ku ktorému sa hlási 56% kresťanov

Trojjediný boh

Kresťania veria v trojjediného Boha: Otca, Syna (Ježiša) a Ducha Svätého (pôsobenie Boha na Zemi).

Svätá večera

V predvečer svojho ukrižovania jedol Ježiš Poslednú večeru so svojimi 12 učeníkmi. O chlebe a víne, ktoré vtedy s nimi jedol, povedal, že je to jeho telo a krv. Na Vianoce slávia narodenie Ježiša Krista, na Veľkú noc jeho zmŕtvychvstanie a na Turice zoslanie Ducha Svätého.

Posvätné miesta a predmety

Rozličné náboženstvá mávajú bohoslužby v rôznych svätostánkoch. U kresťanov je to kostol.

Až donedávna bol Chrám sv. Petra v Ríme najväčším kresťanským kostolom. Roku 1989 bola však dokončená stavba ešte väčšieho svätostánku v africkom štáte Pobrežie slonoviny.

Kresťanská Biblia sa skladá z hebrejskej Biblie (Starý zákon) a z evanjelií, t.j. z opisu Ježišovho života a jeho učenia (Nový zákon)

Predstavitelia cirkvi

Mnohé náboženstvá majú kňazov, ktorí študujú sväté učenie a sú zábezpekou, že náboženské obrady sa vykonávajú správne, a dbajú o dodržiavanie úcty k posvätným miestam.

Hlavou rímskokatolíckej cirkvi je pápež. Katolíci veria, že je Božím zástupcom na zemi.
 
Podobné referáty
Kresťanstvo SOŠ 2.9400 569 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9600 606 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9871 1880 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9409 4285 slov
Kresťanstvo SOŠ 2.9436 1007 slov
Kresťanstvo 2.8795 320 slov
Kresťanstvo GYM 2.9394 819 slov
Kresťanstvo 2.9383 665 slov
Kresťanstvo 2.9781 676 slov
Kresťanstvo 2.9379 1116 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.