referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Lies H. Dönges - Uršuľa a Líza
Dátum pridania: 31.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mackousko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 848
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Uršuľa a Líza je dievčenský román – príbeh dvoch detí. Hlavné postavy sú dvanásťročné dievčatá, Uršuľa a Líza, ktoré sa spoznali v škole po tom, ako Uršuli zomrel otec a s matkou a mladším bratom sa presťahovala na dedinu.

Tu navštevuje základnú školu spolu s mnohými deťmi. So všetkými dobre vychádza, no najlepšie si rozumie s Lízou. Líza je šikovné dievča ktoré v mnohom vyniká. Avšak je aj veľmi sebavedomá a ctižiadostivá. Pochádza z rodiny, kde nepoznajú Boha. Vlastne, nieže by ho nepoznali. Jej otec je veľkým bojovníkom za “pravdu”, ktorá s Bohom nemá nič spoločné. Lízu a aj ostatné deti vychovával v racionálnom duchu, aby ničomu duchovnému neverili a aby sa anilen nedostali do styku s Bohom alebo s Božím slovom. Preto Líza nielen že nepozná Pána Boha. Ona o ňom takmer nič nevie, ba dokonca sa o ňom i o veriacich vyjadruje hanlivo.Narozdiel od nej je Uršuľa od malička vychovávaná v náboženskom duchu. Jej matka je hlboko veriaca a ona si tiež váži a ctí svojho pána. Práve kvôli viere medzi dievčatami nastáva zlom. Pohádajú sa. Síce kvôli malichernosti, no veľkú rolu tu zohrá aj Uršulina silná viera a Lízina tvrdohlavosť a zaťatosť pokiaľ ide o veci týkajúce sa Boha. Tu možno pozorovať rozorvanosť vo vnútri tohto dievčaťa. Raz pociťuje akési puto k Bohu a i keď ho nepozná chce sa o ňom dozvedieť.

Chce patriť k nemu a byť tak milovaná a šťastná ako je Uršuľa a jej rodina. Avšak vždy v nej vyhráva druhý pocit – hrdosť a úcta k otcovi. Veď on predsa do nej vkladá toľkú nádej. On z nej chce vychovať vzdelané a múdre dievča, chce, aby pokračovala v jeho šľapajách. A ona je na to hrdá. Páči sa jej otcova dôvera a nechce ju stratiť a preto potláča všetky volania od Boha. Uršuľa je veľmi zarmútená svojím pedošlým správaním a snaží sa napraviť svoje správanie. Mrzí ju, že odvrávala mame, že sa nevenovala tak svojmu mladšiemu bračekovi, ale hlavne, že sa kvôli Líze hanbila a či bála hovoriť o svojom Bohu. Veľmi chcela svojej kamarátke a aj ostatným o ňom porozprávať a podať svedectvo, no nebolaschopná urobiť to. Keď sa predsa postavila pred triedu a vyrozprávala žiakom skutočný príbeh zo života akejsi ženy, ktorej len vďaka Bohu neumrel syn, deti a najmä Líza si z nej začali robiť srandu. To ju veľmi ranilo ale nikdy nezanevrela na Pána. Stále si bola istá jeho láskou a prítomnosťou a len vďaka nemu a svojej rodine prekonala ťažké chvíle odlúčenia s najlepšou kamarátkou, chvíle, keď bola medzi deťmi neobľúbená, posmievali sa jej, dokonca ju krivo obvinili z ublíženia spolužiačke. Márne sa snaží znovu zblížiť s bývalou kamarátkou, ktorej strata ju nesmierne mrzí. Líza je ale neoblomná a neprepustí k sebe ani kúsok lásky a svetla, ktoré k nej svieti. Všetko sa ale zmení, keď jej náhle zomrie otec. S jeho odchodom sa jej rúti svet. Otec bol jej oporou a idolom.

Teraz už nemala svojho ochrancu a učiteľa. Avšak nie len ona, ale aj jej matka je na tom veľmi zle. Uršulina mama sa preto rozhodne jej pomôcť, vliať do jej srdca vieru a vniesť do jej života Božiu lásku. Chodí jej rozprávať o Bohu, Ježišovi a o spasení. Lízina mama sa veľmi snaži uveriť. Zato ona sama je stále tvrdohlavá. Odmieta Boha a nechce o svojej záchrane ani počuť. Načo by šla do neba, ak jej otec je v pekle? Veď ak je to, čo hovorí Uršulina mama pravda, on sa nikdy nedostane do neba a bude navždy zatratený. Stále je tu ale možnosť, že na sklonku života uveril a teraz na ňu čaká pri Pánu Bohu. Príbeh týchto dvoch dievčat je skutočne veľmi dojímavý a je vhodný určite nie len pre dievčatá, ale aj pre dospelých ľudí, ktorí sa chcú utvrdiť vo svojej viere, usvečiť sa v tom, že pravda a Pán Boh vždy vyhrávajú a že každý má šancu na záchranu i keď len na poslednú chvíľu, lebo Boh nás všetkých tak miluje, že chce len naše dobro.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.