referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Sociálna spoločnosť
Dátum pridania: 16.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kuril
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Pod pojmom sociálna spoločnosť si ja predstavujem akoby ideálnych ľudí. Ľudí, ktorých nič netrápi v tom zlom slova zmysle. Ľudí, ktorí majú všetkého dostatok. Niečo ako raj na zemi. A hneď je tu prvá otázka. Je to vôbec možné?

Človek od svojho počiatku – narodenia prežíva rôznorodé veci. Keď sme ešte malí dá sa povedať, že nás nič netrápi. Postupom času sa to začína meniť. Pribúdajú úlohy, povinnosti. Každý deň musíme niečo robiť. Ak sme leniví robota nás počká, ale nikdy sa nespraví sama. Bolo by správne mať všetko, nič nerobiť, iba tak ležať? Asi nie. Všetko by si mal človek zaslúžiť. Čiže sociálna spoločnosť by mala byť taká, aby sme si boli rovní. Aby každý začínal od nuly. Podľa toho ako by sa snažil by sa odvíjal jeho život. Nie je predsa spravodlivé vedieť sa narodiť. Áno vedieť sa narodiť v úvodzovkách. Tak nejako sa to povie. Lenže je to aj pravda. Každý človek sa narodí inde. Každý máme iné podmienky, iné zázemie. Spoločnosť sa snaží o demokraciu o zachovávanie ľudských práv o spravodlivosť. Tu nastupuje úloha Cirkvi. Aj keď sa v rôznych ústavách píše, že sme si všetci rovní, vieme že to nie je vždy pravda. A keďže tomu tak nie je Cirkev sa snaží aspoň svojou troškou prispievať k náprave v tomto smere. Už Ježiš Kristus učil ľudí, aby sa nevyvyšovali nad inými. Cirkev v tomto učení pokračuje dodnes. Bojuje za práva ľudí nielen na Slovensku ale všade vo svete. Pomáha pri rôznych živelných katastrofách zmierňovať bolesť a utrpenie ľudí. Snaží sa na čele s pápežom Benediktom o udržanie svetového mieru a určite sa jej neľahko pozerá na rôzne ideologické skupiny, ktoré rozlievajú krv po svete. Vyzýva všetkých ľudí, čo sú ochotní pomôcť na všelijaké zbierky a inú humanitárnu pomoc slabším ľuďom v rozvojových krajinách. Cirkev sa snaží o sociálnu spoločnosť všade na svete. Nikde a nikdy to nebude podľa mňa na svete ideálne, ale prečo by sme si to mali zhoršovať, keď sa k tomu dá postaviť úplne ináč. Ľudia dokážu spáchať veľa zlého, ale treba veriť že je oveľa viac ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť pomáhať a rozširovať dobro, pokoj a mier na zemi.

Snažme sa preto aj my, aby tá naša spoločnosť rástla v tom dobrom, kresťanskom duchu plnom lásky a porozumenia. Aby ľudia radšej s úsmevom na tvárach riešili svoje problémy, aby novonarodené deti - naše deti vyrastali v krajšom a lepšom svete.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.