referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Základ hodnôt u ľudí bez náboženského vyznania
Dátum pridania: 18.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: oveckaEva
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 927
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Základ hodnôt u ľudí bez náboženského vyznania

V tejto práci sa pokúsim zamyslieť nad vnímaním hodnoty u ľudí, ktorí nevyznávajú žiadne náboženstvo, a teda ani nemajú náboženský základ pre etické princípy, ktoré vyznávajú. Pokúsim sa stručne porovnať východisko hodnôt pre kresťana a pre človeka, ktorý nestavia svoje hodnoty na autorite Boha. Pojem hodnoty je v poslednom čase hodne relativizovaný, zdá sa, že stráca význam, a preto je pre modreného človeka čoraz ťažšie nájsť dostatočne pevný základ pre svoje etické princípy. V závere práce sa pokúsim opísať rôzne etické princípy, ktoré som pozorovala u svojich priateľov bez náboženského presvedčenia.

Keď konáme, robíme to, čo sa nám vidí dobré

"Keď konáme, robíme to, čo sa nám vidí dobré. Toto platí nielen pre naše každodenné drobné činnosti, ale aj v prípade väčšiny našich kľúčových rozhodnutí." Ale podľa čoho sa rozhodujeme, čo je, alebo nie je dobré?

Kresťania majú základy pre etiku svojho správania postavené na ich vnímaní Božej vôle. Každé rozhodovanie kresťana v otázke „Čo je dobré a čo nie?“ je postavené na základe zjavenia. To znamená, že pre kresťana je táto otázka vlastne otázkou: „Čo Boh žiada odo mňa v tejto situácii?“, alebo „Schvaľuje Boh takéto počínanie, či nie?“ Z toho vyplýva, že celý morálny a etický systém kresťana je postavený (mal by byť postavený) na poznaní princípov, ktoré nám zjavuje kresťanské učenie.
Podobne ľudia, vyznávajúci iné – nekresťanské náboženstvá majú postavené svoje morálne hodnoty na učení, ktoré im prináša ich náboženstvo.

Ako sa ale vo svojom ponímaní dobra a zla orientujú neveriaci, ľudia, ktorí nevyznávajú žiadne konkrétne náboženské učenie? V súčasnosti sme svedkami toho, ako postmoderné chápanie vylúčilo Boha ako základ hodnôt. Preto "moderný človek" je nútený prácne hľadať hodnoty, ktoré by boli pre neho dosť pevné na to, aby im podriadil svoje rozhodovanie, bez tohto všeobecného základu. Prípadne si hľadá za základ svojich hodnôt novú normu.

A tu sa práve dostávame k jadru problémov. Veľmi často sa stretávame s fenoménom, keď pojem "hodnota" nemá konkrétny obsah. Akoby súčasný človek nepoznal hodnotu hodnôt. "Hodnoty človeka, nech sú akékoľvek, hrajú kľúčovú rolu v jeho voľbách a rozhodnutiach a následne sa potom odzrkadľujú aj v jeho charaktere, ktorý si svojimi rozhodnutiami v sebe buduje. Hoci medzi ľuďmi jestvuje základný súhlas, že hodnoty hrajú dôležitú rolu, nezhoda začína, akonáhle začneme hovoriť o tom, čo konkrétne hodnoty sú a ako máme dosiahnuť vyváženú stupnicu hodnôt."

André Frossard dokonca tvrdí, že "prvým presvedčením modernej doby je, že nejestvujú hodnoty, vôbec žiadne hodnoty, iba možnosti a názory."
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Bubák, M.: Stavať na pevnom základe, UPC bl. Jozefa Frainademetza Bratislava, 2001, FILIT - Otvorená filozofická encyklopédia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.