referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Sväté písmo
Dátum pridania: 21.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ondrejchocho
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 841
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Názov

Na začiatku si povieme niečo o samotnom názve týchto úžasných myšlienok , ktoré nám prostredníctvom svätopiscov tlmočil sám Pán Boh.
Biblia - toto slovo , ktorým sa označuje zbierka Bohom inšpirovaných spisov , pochádza z gréčtiny. Vo svojej latinskej forme prešlo takmer do všetkých rečí. Na označenie Biblie sa používa aj výraz ,, Sväté písmo “ , ktorým sa poukazuje na to , že všetky knihy Biblie boli napísané z vnuknutia Ducha Svätého 1 , a že písomne podávajú Božie zjavenie a Božie slovo , ktoré sa neporušene zachovalo aj v Tradícii .

Rozdelenie

Biblia sa rozdeľuje na dve veľké zbierky , označené v slovenčine výrazom : ,, Starý zákon “ a ,, Nový zákon “. V iných rečiach sa používa dôslednejšie názov - ,, Starý a nový testament “ alebo ,, Stará a nová zmluva “. Tento názov má svoj podklad už u apoštola Pavla. 2
V týchto knihách sa opisujú obe fázy dejín spásy. Stará zmluva sa začala zmluvou Boha a Abraháma a vyvrcholila zmluvou Jahveho s Izraelom na vrchu Sinaj. V knihách Novej zmluvy sa hovorí o splnení Božieho plánu spásy novou , definitívnou a večnou zmluvou Boha s celým ľudstvom , ktorou uzavrel sám Boží Syn Ježiš Kristus vo svojej krvi 3 na spásu všetkých ľudí. Z toho vyplýva , že Pán Boh , ktorý inšpiroval knihy obidvoch Zákonov a je ich pôvodcom , vo svojej múdrosti zariadil , že sa Nový zákon skrýval v Starom a Starý sa vyjasňuje v Novom. Knihy Starého zákona prevzaté ako celok do hlásania Evanjelia nadobúdajú a ukazujú svoj plný zmysel v Novom zákone 4 a zároveň Nový zákon objasňujú a vysvetľujú. Prvých päť kníh Starého zákona sa nazýva aj Pentateuch .

Pôvod

Predovšetkým sa zdôrazňuje , že biblické spisy sú Božieho pôvodu , lebo boli napísané z vnuknutia Ducha Svätého. Božie autorstvo spočíva v tom , že Boh použil pri písaní biblických textov ľudských autorov tak , aby pod jeho priamym vplyvom napísali všetko to a len to , čo chcel on. Tento účinný Boží zásah pôsobí v oblasti rozumu a slobodnej vôle ľudského autora ako svetlo a sila. Pritom je však ľudský spisovateľ opravdivým autorom , lebo v plnej miere požíva pri písaní svoj rozum a slobodnú vôľu , svoju kultúru , reč .

Neomylnosť

Dôsledkom biblickej inšpirácie , Božieho pôvodu biblických spisov a Božieho zjavenia , je neomylnosť Svätého písma.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.