referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Náboženstvá - Kresťanstvo, Islam, Budhizmus
Dátum pridania: 07.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Veronkaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 697
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Ľudia na celom svete vyznávajú rozličné náboženstvá. Každé má svoje pravidlá, ktorými sa veriaci musia riadiť, a Boha alebo bohov, ktorých uctievajú. Majú zvyčajne aj zvláštne náboženské obrady a miesta pre bohoslužby. Náboženstvá majú tisícročnú tradíciu. Naši predkovia si nevedeli vysvetliť niektoré prírodné úkazy (napr. hromy a blesky pri búrkach) a domnievali sa, že ich spôsobujú bohovia. V súčasnosti sú milióny ľudí vyznávačmi niektorého z hlavných svetových náboženstiev.

Pre mnohé systémy viery sú dôležité spoločné aktivity, napríklad verejné rituály, oslavy sviatkov a púte, ktoré utvrdzujú vo viere a posilňujú pocit spolupatričnosti. Aj niektorí ľudia, ktorí nie sú nábožensky založení, uznávajú potrebu zdôrazniť nevšedné udalosti v živote obradom, ako je svadba alebo krstiny dieťaťa.

Kresťanstvo - jedno z troch najrozšírenejších a najvplyvnejších svetových monoteistických náboženstiev (vedľa budhizmu a Islamu). Kresťanstvo je pravdepodobne najväčšie svetové náboženstvo. Približne 1500 miliónov ľudí verí v existenciu jedného Boha, ktorý zoslal svojho syna Ježiša Krista ne zem, aby tu hlásal jeho slovo a spasil hriešne ľudstvo. Existuje tisíce foriem, ale hlavnými smermi sú rímskokatolícka cirkev, protestantizmus a ortodoxná cirkev. Ježiš je súčasťou svätej trojice, ktorú tvoria Boh Otec, Boh Syn a Duch Svätý. Ježišovo učenie viedlo ku konfliktom so židovskými a rímskymi predstaviteľmi moci, preto ho dali popraviť ukrižovaním. Kresťania veria, že Ježiš vstal zmŕtvych a že svojou smrťou odčinil hriechy ľudstva. Rozličné náboženstvá mávajú bohoslužby v rôznych svätostánkoch. U kresťanov je to kostol. Svätou knihou kresťanstva je Biblia. Biblia sa skladá zo Starého zákona a Nového zákona.

Islam, najrýchlejšie sa šíriace náboženstvo. Islam vznikol v 6. storočí na Arabskom poloostrove. Moslimovia veria, že Alah zoslal rôznych prorokov (Abraháma, Mojžiša, Ježiša), aby učili ľudí počestne žiť. Ľudia ich však nebrali na vedomie, a tak Alah vybral posledného a najväčšieho proroka, Mohameda. Prostredníctvom viacerých zjavení mu vnukol základy vierovyznania. Toto posolstvo našlo svoju písomnú podobu v Koráne. Korán sa pokladá za skutočné slovo Božie a bol napísaný v arabskom jazyku.
Mohamed sa narodil v Mekke, kde aj začal kázať, ale bol prenasledovaný, preto ušiel do Mediny. Moslimský kalendár sa počíta do dátumu tohto odchodu nazývaného hidžra.

Názov „islam“ znamená v arabčine „podriadenie Božej vôli“. Islamská viera riadi všetky aspekty života. Jej hlavné prvky alebo zásady sa nazývajú „päť pilierov islamu“. Existujú dve hlavné vetvy islamu. Jednou je sunnitský islam, ktorý vyznáva väčšina moslimského sveta. Menšinová vetva je šíitský islam.

Budhizmus – budhisti vyznávajú učenie princa Siddhártu Gautamu, známeho ako Budha. Osvietenie dosiahol ako pomerne mladý muž. Meditáciou dospel k poznaniu, že iba potlačením sebeckej túžby sa možno vymaniť z kolobehu narodenia, smrti a znovuzrodenia. Budha mal šancu dosiahnuť nirvánu, stav oslobodenia od utrpenia a túžby. Celý svoj život zasvätil odovzdávaniu poznatkov druhým. Po Budhovej smrti sa rozvinuli dva smery budhizmu. Hlavnou vetvou je Théraváda a Mahájána.

Budhizmus nevyžaduje prejavovanie viery v bohov, ale zameriava sa na zdokonaľovanie mysle s cieľom dosiahnuť osvietenie. Veriaci vzdávajú poctu Budhovej podobizni, ale uctievajú ho ako učiteľa, nie ako božstvo. Prinášajú mu kvety ako symbol pominuteľnosti života. Dôležitou praktikou budhizmu je meditácia. Na posilnenie koncentrácie budhisti odriekavajú modlitby – mantry.

Poznáme ešte mnoho rôznych náboženstiev ako napríklad: Hinduizmus, Judaizmus, Šintoizmus, Čínske náboženstvá a rôzne iné....
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.