referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Kristína, kto to bol?
Dátum pridania: 29.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KIKINA665
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 645
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
KRISTíNA

Svätá Kristína z Bolsena bola panna, mučenica a pre vernosť ku Kristovi trýznená k smrti. Narodila sa v 3. storočí v Bolsene v Taliansku, zomrela v roku 304 v Bolsene ako dvanásťročná. Bola dcérou pohanských rodičov. O Kristíne nám archeologické vykopávky dosvedčujú, že už v 4. storočí bola uctievaná v meste Bolsena severne od Ríma ako mučeníčka. Zápisy o jej mučení pochádzajú z 9. storočia a sú v nich legendárne prvky. Viacerí historici túto udalosť zaznamenávajú a je zachytená aj v rímskom martyrológiu. Sviatok má 24. júla.

Dievča svojím krátkym životom pripomína svätú Agnešku. Kristína - dcéra sudcu a šľachtica Urbana, ktorý keď sa dozvedel, že pestúnka ju kresťansky vychovala, nútil dcéru odpadnúť od viery. Ako dcéra, sudcu videla často mučiť ľudí. Otec si myslel, že je to najlepšia výchova proti kresťanstvu. So záujmom sa pýtala prečo ich trýznia, čo urobili. Mnohí jej odpovedali: „Lebo sú kresťania!“ Dvanásťročné dievča však obdivovalo hrdinstvo mučeníkov. Ako to, že iní väzni tak hrozne nadávajú, ale kresťania nie? Čo im dáva silu, že to všetci znášajú pokojne a s radosťou? Spýtala sa ich a oni jej hovorili o Ježišovi. Uverila v neho.
Otec mal doma modlitebňu s bôžikmi, ktorým denne zapaľoval kadidlo. Nútil k tomu aj Kristínu, ale tá modly zo zlata a striebra vzala, dala roztaviť a vzácny kov rozdala chudobným.

„Prečo si zničila sochy bohov?“ spýtal sa jej rozzúrený otec.
„Tvoji bohovia boli z kovu, ktorý sa nemôže ani pohnúť. Ja sa klaniam živému Bohu, Stvoriteľovi celého sveta.“ Bitka, údery, tvrdé bičovanie, väzenie... Na druhý deň dal pripraviť koleso, pripevniť naň Kristínu, poliať ju olejom a potom rozkázal ju pomaly točiť nad ohňom. Kusy tela z nej padali. Napriek týmto strašným mukám žila. Matka omdlievala. Zúrivý otec ju priviazal na čadičovú dosku a so závažím dal hodiť do mora. Aj odtiaľ sa dostala von živá. Otec z údivu náhle zomrel. Druhý mučiteľ bol Dio. Vymýšľal muky nad muky, ale Kristína nepodľahla. Tretí mučiteľ bol Julián. Dal ju hodiť do žeravej pece. Anjel Boží ju chránil pred plameňom. Kresťania sa pri nej posilňovali vo viere, kati sa obracali, len mučiteľ hnaný zúrivosťou pekla vymýšľal. Dal jej vyrezať jazyk a nakoniec dostrieľať šípmi.

Ženské meno Kristína má grécky pôvod a v preklade znamená "kresťanka". Toto meno patrí na Slovensku k obľúbeným a nositeľky oslovujeme Tina, Tinka, Kristínka.

Meniny oslavujú 16. januára. Kristíny sa do všetkého nehrnú, konajú s veľkou rozvahou a hlavne nerozčuľujú sa.

Stoja oboma nohami na pevnej zemi a sú cieľavedomé. Kristínky horlivo študujú, či už ide o filozofiu, ekonómiu, diplomaciu, alebo techniku.

Stáva sa, že povolanie, ktoré si zvolia ich celkom pohltí. Tieto dievčatá sú tiež opatrné a uzavreté, nepatria k tým, ktoré sa o krátky čas vrhnú niekomu do náručia. V citovej oblasti oceňujú porozumenie a nežnosť.

Ich zdravie je v podstate dobré, i keď v detstve si vyžadujú veľkú opateru. Majú predispozície na lymfatické choroby. Prospeje im striedmosť v strave a častý pobyt v prírode.

Obľúbená farba týchto žien je pomarančová, zelená a biela, ochranné kamene jaspis a nefrit. Ich totemová rastlina je encián.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.