referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Ako vznikol a ako sa šíril Islam
Dátum pridania: 25.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tempestt13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 510
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Ako vznikol a ako sa šíril Islam

Islam – odovzdanie do vôle božej. Ide o druhé najväčšie svetové náboženstvo. Je zložený z prvkov židovského, kresťanského, a čiastočne doň zasahujú aj prvky staroarabského náboženstva. Vyznávači tohoto náboženstva sa nazývajú moslimovia.

Vznikol začiatkom 7. storočia ako prísne monoteistické náboženstvo hlásané prorokom Muhammadom. Muhammad sa narodil v roku 570 n.l. v Mekke. Celú mladosť podnikal rôzne obchodné cesty po Arabskom polostrove a s ich pomocou sa oboznamoval nielen s tamojšou politickou a spoločenskou situáciou, ale tiež s náboženstvom tu usadených židovských a kresťanských komunít. Dojem v ňom zanechalo aj množstvo arabských veštcov a prorokov svojimi predstavami o monoteizme. Sobášom s bohatou vdovou Chadídžou sa mu podarilo zbaviť existenčných problémov, a preto sa neskor často uchyľoval do ústrania, kde meditoval. Prvé Muhammadove vízie boli chaotické, priam až hrôzostrašné a spôsobovali mu nepríjemné pocity neistoty a strachu. Keď našiel podporu a povzbudenie u Chadídže a ostatných príbuzných, nadobudol presvedčenie, že zjavenia mu prostredníctvom anjela Gabriela zosiela jediný Boh, v ktorého verili židia a kresťania. Uveril, že Boh si ho vybral ako hlásateľa spásy a varovateľa pred jeho hnevom. Asi tri roky po svojej prvej vízií začal Muhammad verejne hlásať jedinosť Boha a potierať modloslužobníctvo. To sa neveľmi páčilo obchodnej oligarchii v Mekke, lebo každoročné púte Arabov ku kacbe im prinášali nemalé zisky. Okrem toho medzi Muhammadových stúpencov patrili okrem jeho príbuzných aj otroci, prepustenci a mladí predstavitelia obchodných kruhov nespokojní s mestskými pomermi.

V roku 622 arabskí obyvatelia oázy Jasrib (neskôr Medina) pozvali Muhammada a jeho stúpencov zostať u nich. Tu Muhammad do svojho učenia postavil ideu ummy, ktorá rušila staré rodové a kmeňové bariéry. Sám sa vyhlásil za Proroka a Posla Božieho a svoje abmbície presadzoval pragmatickými súrami Koránu.

Po Muhammadovej smrti sa Islam aj naďalej šíril pomerne rýchlym tempom. Na začiatku moslimovia neváhali v mnohých prípadoch použiť dokonca násilie na presadenie ich náboženstva. Postupne sa začal Islam šíriť pomocou obchodu. Prispievala tomu aj jednoduchosť náuky o viere a prehľadnosť právnych a etických predpisov.

V dnešnej dobe je islam najviac rozšírený v severnej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Islam vyžaduje dôslednú vieru v jediného Boha, anjelov, zjavené písmo, prorokov, posledný súd a vzkriesenie. Právny systém upravuje vzťahy človeka k Bohu a taktiež aj medziľudské vzťahy. Jednotu islamu udržujú spoločná viera, korán, šarí´a dnes tiež medzinárodná politická Organizácia moslimskej konfederácie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.