referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Egypt a jeho mytológia
Dátum pridania: 27.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lia99
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 462
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 50s
Pomalé čítanie: 23m 45s
 
Egypt a jeho mytológia

Rieka Níl, ktorá sa prepletá púšťou a vlieva sa do mora, priťahovala ľudí už pred tisíckami rokov. Okolo roku 5500 pred n. l. sa začali usadzovať pozdĺž brehov. Okolo roku 3500 pred n. l. sa situácia pomaly menila. Toto obdobie sa nazýva preddynastické. Ľudia sa venovali poľnohospodárstvu a chovu zvierat (ovce, kozy a ošípané) a začali kopať zavlažovacie kanály. Na území Egypta sa nachádzali dve hlavné skupiny osád - na juhu (Horný Egypt) a na severe (Dolný Egypt), z ktorých sa postupne vytvorili kráľovstvá. Vládcovia Horného a Dolného Egypta mali svojich vlastných bohov a koruny. Južných kráľov strážila supia bohyňa Nechbet a nosili vysokú bielu korunu. V Dolnom Egypte nosili králi červenú korunu a chránila ich kobria bohyňa Vadžet. Pravdepodobne okolo roku 3100 pred n. l. Horný Egypt porazil v boji Dolný Egypt, a tak sa Egypt zjednotil. Tak trvala Egyptská ríša (odhliadnuc od dobytia Alexandrom Veľkým) až po rok 31 pred n. l., kedy zomrela posledná egyptská kráľovná, Kleopatra a Egypt sa stal súčasťou Rímskej ríše.


Stvorenie sveta

V počiatočnej temnote jestvoval len nekonečný oceán s nehybnými vodami. Tento oceán sa volal Nun. Z neho sa vynoril boh Amon-Re. Boh Slnka nemal ani matku, ani otca, vzišiel zo svojej vlastnej myšlienky. Keď sa vynoril z Nuna, zbadal chaos a vyronil slzu, z ktorej vznikli Šu, boh vzduchu, a Tefnut, bohyňa vody a vlhkosti. Tento prvý pár splodil potom Geba - Zem a Nut - Nebo. Tak vznikol svet. Oceán Nun však nezmizol: obklopoval oblohu a Egypťania sa báli, že sa vyleje a zatopí zem. V mnohých chrámoch má tento hrozivý oceán podobu posvätného jazierka.


Spor Hora so Sutechom

Nepoznáme ako presne vznikli bohovia, ale za najstarší mýtus o nich možno považovať Spor Hora so Sutechom, ktorý bol už dokonale prepracovaný za čias Starej a Strednej ríše a v Novej ríši sa stal neoddeliteľnou súčasťou každého Egypťana.
Boh zeme Geb a bohyňa nebies Nut stvorili 4 deti: Usira, Eset, Sutecha a Nebthetu. Eset sa stala manželkou Usira, ktorému pripadlo kráľovstvo okolo rieky Níl a Nebthet manželkou Sutecha, ktorý sa stal pánom púšte. Sutech nespokojný so svojim údelom zavraždil Usira, jeho telo rozsekal a zahrabal v 42 krajoch Egypta. Eset manželovo tela s pomocou boha mumifikácie Anupa znova prebrala k životu aspoň na tú chvíľu, aby počala syna – Hora. Keď Hor dospel, žiadal bohov o panstvo, ktoré mu ukradol Sutech zavraždením otca. So samotným Sutechom sa dokonca zúčastnil boja, ale nevzišiel z neho víťaz. Tak bohovia sami rozhodli. Horovi boli uznané práva, stal sa pánom Egypta a oko, o ktoré prišiel v súboji so Sutechom, daroval otcovi, čím vrátil jeho múmii dych a tým aj život. Pomocníkmi mu boli štyria synovia: Hepi, Duamutef, Kebehsenuf a Amset, ktorý sú zobrazovaní na kanopách.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.