referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Svedkovia Jehovovi
Dátum pridania: 17.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: petino265
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 418
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Svedkovia Jehovovi

Názov Svedkovia Jehovovi založený na biblickom verši "Mne ste svedkami vy – to výrok Pánov." nesú od roku 1931 (Slovo "Pán" vyjadrené v pôvodnom texte starohebrejským "יהוה" čítajú ako Jehova. Podľa niektorých je správne znenie "Jahve" a znamená "Existujúci" alebo "Ten, ktorý je"), nakoľko originálna výslovnosť Božieho mena nie je známa. Predtým sa volali "Bádatelia Biblie".

Základné príručky
Hlavným zdrojom aktuálnych informácií pre svedkov je dvojtýždenník Strážna veža. Ďalším mesačníkom je časopis Prebuďte sa!. Hlavnou pomôckou ku štúdiu biblie je kniha Čo učí biblia?.
Vlastný preklad Biblie – Preklad nového sveta Svätých písiem – bol vytvorený za účelom preložiť celú bibliu do modernej reči, s použitím Božieho mena Jehova. Kniha je dielom päťčlenného prekladateľského výboru.

Dejiny
"Sionská strážna veža" (pôvodný názov) bola založená v Pittsburghu v USA Charlesom Taze Russellom v roku 1879. Bol jej prvým prezidentom. Zákony štátu New York vyžadovali zriadiť korporáciu a biblický dom v Allegheny už bol dosť malý a tak sa spoločnoť presťahovala do Brooklynu. Stala sa známou pod menom Watchtower Bible and tract society. Russell prezentoval učenie Biblie, a ohlasoval Kristovu prítomnosť. Z jeho výpočtov – podľa rozmerov egyptských pyramíd – predpovedal, že v r. 1914 nastane koniec sveta.

Onedlho však zavrhol myšlienku, že pohanské stavby faraónov, ktoré obsahujú mnohé špiritistické znamenia by mohli mať niečo spoločné s pravým uctievaním. Po Russelovej smrti sa prezidentom spoločnosti stal Joseph Franklin Rutherford. Okrem mnohých zmien v samotnom učení sa zmenil aj systém jeho šírenia. V r. 1931 dostala organizácia súčasný názov - Svedkovia Jehovovi. Tiež sa viac zosilnilo kázanie z domu do domu.

Novým prezidentom sa stal Nathan H. Knorr. V tomto čase boli niektorí presvedčení, že koniec sveta nastane v roku 1975. Húfne predávali svoje domy a majetky. Keď sa konca sveta nedočkali, po zime opustilo cirkev zhruba štvrť milióna členov.
Po smrti Knorra sa novým prezidentom stal Frederik W. Franz (zomrel r. 1992). Od r. 1980 vylúčil niekoľko jednotlivcov, ktorí podľa neho konali proti dielu Svedkov Jehovových.

Základné učenie Svedkov Jehovových
Učenie Svedkov Jehovových je založené na výklade Biblie, pri ktorom však textu dávajú iný zmysel, ako im dáva bežne kresťanská viera:

- Sú presvedčení, že jediní hlásajú biblickú pravdu. Všetky ostatné cirkvi podľa nich ovládol Diabol.
- Boh je jedna osoba, Jehova, a kedysi existoval sám. Jehova stvoril Ježiša, ktorý bol na nebesiach archanjelom Michaelom a spolu s ním tvoril vesmír. Na zemi bol človekom, nie Bohom. Keď ho Jehova vzkriesil z mŕtvych, vrátil sa na nebesia.
- Ježišova smrť na kríži, alebo – ako oni hovoria na mučeníckom kole – nikomu
- Jedinou zárukou spásy a večného života je ustavičné úsilie poslúchať Boha.
- Duch Svätý je neviditeľná aktívna sila, nabádajúca svojich služobníkov, aby plnili jeho "vôľu", nie je to iba osoba, ani Boh.
- Súčasný svetový systém ukončí Apokalypsa - Armageddonská bitka, ktorú prežijú len členovia Svedkov Jehovových, ktorí budú vládnuť na nebesiach s Kristom 1 000 rokov. V tomto čase nebudú choroby ani smrť ani nešťastie. Šelmy skrotnú a bude hojnosť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.