referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Svedkovia Jehovovi - Nebezepečné sekty na Slovensku
Dátum pridania: 17.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: petino265
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 180
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Svedkovia Jehovovi - Nebezepečné sekty na Slovensku

Žijeme v dobe, kedy sa mladí ľudia viac obzerajú po duchovne. Stále hľadajú niečo nové. Duchovno ako tradičné náboženstvo ich neoslovuje, lebo je pre nich akosi zložité a dostávajú o ňom len veľmi málo pravdivých informácií.

Hľadajú pre seba to pravé orechové. Chcú chvíľkové záležitosti, zážitky, ktoré majú prísť hneď. Paradoxne mi to často pripomína prechádzku v hypermarkete. Človek niečo hľadá a tak sa prechádza uličkami obchodu a z každého regálu na neho útočia ,,akcie“ mimoriadnych ponúk. Okultizmus, mágia, veštectvo, liečitelia-šarlatáni. V ďaľších regáloch ležia sekty, hnutia, ktoré šteklia uši a snažia sa tváriť ako seriózna cirkev, ale skutočnosť je veľmi iná, omnoho vážnejšia a do záhuby vedúca. Keďže už sa o túto tému nejaký čas zaujímam, chcem sa s vami podeliť o niektoré poznatky.

Veľmi nebezpečnou sektou na Slovensku sú Svedkovia Jehovovi, ktorých zvykneme nazývať ,,jehovisti“. Majú svoju stratégiu lanárenia ľudí. Ich obeťami sú často ľudia osamelí, starší atď.

Čo je veľmi nebezpečné pri ich prvom kontakte : snažia sa zakryť svoj odpor ku Katolíckej citkvi a nemajú problém o sebe vyhlásiť, že aj oni sú vlastne kresťania. Podarujú vám niektorý zo svojich časopisov : Strážna veža (Watch Tower) alebo Prebuďte sa! (Awake).

To je vlastne ich zdroj vedomostí. Slobodné štúdium Biblie je zakázané. Biblia sa študuje len v kontextoch a výlučne podľa návodov uvedených v týchto časopisoch.
Ak neodoláte pri prvom stretnutí, ponúknu Vám akési ,,domáce štúdium biblie“ a vtedy ste už vážnym adeptom ich lanárenia.
Po čase sa vás budú snažiť presvedčiť, že vlastne vy Bibliu vôbec nechápete. Preto vám odporučia najprv študovať materiály ich spoločnosti Jehovu, vďaka ktorým ju neskoršie (keď budete pravým služobníkom Jehovu) určite pochopíte. To je príklad cesty do tejto spoločnosti ľudí, ktorí vyhlasujú, že sú jediným zástupcom Boha Jehovu na zemi. Aj ich učenie, hoci tvrdia, že sa zakladá na Písme Svätom, je úplne zvrátené a bludárske.

Aspoň základné ich tvrdenia, ktoré sa úplne priečia s Bibliou a náukou Katolíckej cirkvi:

- Ježiš Kristus nie je Bohom. Je len stvoreným (nie splodeným!) Božím Synom, ktorý bol pred príchodom na svet údajne archanjelom Michalom a po vzkriesení sa ním stal opäť (!)
- Duch Svätý, tretia Božia osoba podľa učenia svedkov Jehovových nie je osoba. Je to vraj len nejaká sila, ktorou si Boh pomáha.
- Svätá Trojica, teda Trojjediný Svätý Boh je podľa svedkov Jehovu výmysel diabla. Popierajú existenciu Najsvätejšej Trojice a tvrdia, že Boh je len v jednej osobe – Jehova.
- Ježiš Kristus podľa ich učenia neumrel na kríži, ale na kole. Tvrdia, že v pôvodných listoch Svätého písma bolo namiesto kríža napísané kôl. Ku krížu majú priam odpor.
- Pán Ježiš vraj nevstal z mŕtvych, ale Jehova ho opäť (nanovo) stvoril. Pôvodné telo Pána Ježiša vraj Jehova zničil.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.