referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
História a vznik svedkov Jehovových
Dátum pridania: 12.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MagisterRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 829
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Téma: História a vznik svedkov Jehovových

Pripomeňme si najskôr, kedy a ako vzniklo vyznanie Svedkov Jehovových. Vedz, že povstalo iba nedávno. Založil ho Američan Karol T. Russell, ktorý sa narodil v r. 1852 v Allegany v USA. Zomrel v roku 1916. Jeho otec bol veľko–obchodník, presbyterián ( jedna odnož protestantizmu ) Karol Russell dostal v detstve len základné vzdelanie.
Neskôr sa vzdelával len ako samouk.

Najskôr pracoval v obchode, tak ako jeho otec. V 16-tych rokoch zmenil prvý raz vyznanie. Opustil prezbiteriánov a stal sa kongregacionalistom. ( iná odnož protestantov )

Po roku sa stal metodistom. Ale i to trvalo iba rok, pretože sa pripojil k adventistom.
Adventisti, ale hlavne tá ich vetva, ku ktorej sa pripojil i K. Russell, očakávali príchod Krista už v roku 1874.
Veci došli až tak ďaleko, že ľudia prestali zbierať úrodu, zatvárali dielne, predávali majetky ako zbytočnosti v kráľovstve Božom, ktoré už - už malo začať. Keď sa rok 1874 pominul a druhý príchod Krista nenastal, Russela napadlo, že Kristus predsa prišiel, ale neviditeľne.
Tomuto nápadu prispôsobil i niektoré texty Svätého písma a napísal brožúrku Cieľ a spôsob príchodu nášho Pána, v ktorej dokazoval, že Pán je prítomný na zemi už od roku 1874.
Keďže sa nezhodol z adventistami, založil vlastný list, v ktorom šíril svoju náuku – Kristus je už tu, o krátky čas sa všetko prevráti a na zemi zavládne Kráľovstvo Božie.

A tak tento mladý obchodník, považujúc sa za vyslanca Božieho, založil nové náboženstvo. Na jeho propagáciu použil
300 000,- tisíc dolárov – celé dedičstvo po otcovi.
Počas svojho života získal Russell pre svoje náboženstvo asi 2500 prívržencov. Tri roky pred svojou smrťou ich nazval Medzinárodným združením bádateľov Biblie.

Po smrti Karola Russella prebral vedenie Združenia Bádateľov Biblie v roku 1917 Jozef Franklin Rutheford ( zomrel v roku 1942) Jeho samovôľa, veľké odchýlenie sa od náuky Russella, kompromitácie a zosmiešňovanie sa nesplnenými proroctvami i veľké osobné ambície mali za následok, že sa Hnutie Bádateľov Biblie roztrieštilo na niekoľko skupín. Najväčšiu z týchto skupín sa Ruthefordovi podarilo udržať a v roku 1931 na zjazde v Colombo (Ohio) jej dal názov: Svedkovia Jehovovi.

Čo donútilo Rutheforda k tomu, že opustil dovtedajší názov Bádatelia biblie sa stal vo verejnosti skompromitovaný udalosťami, spomenutými vyššie. Počítal s tým, že zmena názvu pomôže zamaskovať minulosť.
U nás existujú až 4 smery Bádateľov biblie:

1, Združenie bádateľov biblie
2, Združenie slobodných Bádateľov biblie
3, Svetové misijné hnutie Epifania
4, Svedkovia Jehovovi
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: 1, Wladyslaw Majka : Svedkovia ? Kto sú a čo učia Svedkovia Jehovovi, Saleziánske Katechetické stredisko, Bratislava 1992, ISBN 80-85405-07-5 97 s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.