referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Viera
Dátum pridania: 16.10.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jinxy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 937
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Príbeh:

Po druhej svetovej vojne sa komunisti rozhodli vybudovať nové mesto, ale bez Boha. Dali mu názov Nová Huta. Na kostol samozrejme nikto ani nepomyslel. Tamojším veriacim sa to však nepáčilo a začali sa búriť. Schádzali sa na voľných priestranstvách, kde vztýčili kríž. Napokon dostali povolenie postaviť si kostol. Lenže tu sa vyskytol ďalší problém. Nemali dosť betónu. Preto všetci veriaci začali nosiť kamene na stavbu. Postupne sa zvesť začala šíriť ďalej a začali prichádzať zásielky kameňov z celého sveta, až napokon pošta začala štrajkovať. Keď sa to dozvedel pápež Pavol VI., poslal kameň z chrámu sv. Petra, ktorý sa stal základným kameňom kostola. Keď sa to dozvedelo USA, poslala kameň z Mesiaca, ktorý bol zabudovaný do svätostánku. Komunistický zámer sa napokon stal svedectvom mnohých kresťanov.

Viera sa najlepšie dokazuje spôsobom života. Každý človek prežíva vzťah k niekomu alebo niečomu. Pr.: Človek prežíva vzťah ku zvieratám. Teda kdekoľvek bude, bude brániť práva zvieraťa. A táto obrana ich práv je len vonkajším prejavom toho, čo vnútorne prežíva. Viera nie je niečo stabilné, niečo, čo som raz dostal a tak to musí byť.


Príklad:

Predpokladajme, že inštitút pre výskum ľudského myslenia robil anketu o viere. Jeden pracovník inštitútu sa spýtal pána stojaceho na zastávke autobusu či je veriaci. Pán odpo­vedal, že nie je. O pár minút tento pán nastúpil do autobusu. Keď vystúpil, spýtal sa na cestu do nemocnice okoloidúcej panej. Keď prišiel do nemocnice, vstúpil do ordinácie. Dal sa vyšetriť a predpísať si lieky. S receptom potom šiel do lekárne a lekárnička mu lieky vy­dala.

Tento pán o sebe povedal, že je neveriaci. Ale musel veriť, že šofér autobusu vie jazdiť, inak by chcel vidieť jeho vodičský preukaz, a že autobus ho privezie na správnu zastávku. Ďalej musel veriť panej, že mu ukázala správnu cestu do nemocnice inak by chcel vidieť mapu. Potom musel veriť, že pán v ordinácii je skutočný doktor a že mu predpísal správne lieky, inak by chcel vidieť jeho doktorát. A napokon musel veriť lekárničke, že mu vydala správne lieky a nie jed, inak by chcel vidieť jej diplom. Teda musel behom hodiny veriť 4-krát. Tento pán teda nemohol byť neveriaci, pretože veril.

Viera je vnútorný úkon človeka vyjadrený vonkajším gestom alebo skutkom, ku ktorému je motivovaný existenciou vecí, udalostí, ktoré nikdy nevidel a ani nebol na nich účastný, ale verí v ich existenciu a podľa toho formuje svoj život.

Veriť = prijímať pravdu, ktorú predkladá zákonitá autorita, že Ježiš skutočne žil, nie je ťažké uveriť a je to aj vedecky dokázané. Treba veriť v Jeho zmŕtvychvstanie a že svojím spôsobom žije doteraz.


O čo sa opiera viera zmŕtvychvstalého Ježiša Krista?

1) Zjavenie – spočíva v Ježišovej predpovedi, že zomrie a vstane zmŕtvych skôr, ako sa to stalo.

2) Svedectvo – apoštoli žili s ním a videli ho umierať. A to oni so ženami našli prázdny hrob, čo značí o tom, že Ježiš skutočne vstal zmŕtvych.

- naša viera sa opiera o svedectvo apoštolov a mnohých svätých, ktorí dali aj život ako potvrdenie, že to, čo hlásajú je pravdaNiektorí pokrstení zazlievajú rodičom že ich dali pokrstiť a že oni do Cirkvi patriť nechcú.

Príklad:

Orol môže vysedieť iné vajcia, ale keď sa z nich vyliahnu holuby, nikdy ich nenaučí lietať a loviť ako orly, lebo oni boli predurčení na niečo iné

Človek bol predurčený na slávu Božiu a nie na slávu svetskú s darom viery môžeme zaobchádzať dvojako:

a) ochraňovať ho a starať sa oň (ako o strom, keď chceme aby priniesol dobré ovocie)

b) zanedbávať ho, nechať živoriť a napokon zomrieť, viera môže dozrieť alebo zomrieť

Detinská viera

- nezjednocuje život a existenciu veriaceho

- v praktickom živote sa obmedzuje len na zachovávanie Božích prikázaní a predpisov Cirkvi

- žije len sama pre seba

- bojí sa zamyslieť nad tvrdeniami Cirkvi zo strachu, že by sa mohla dostať do krízy až sa úplne stratiť


Zrelá (dospelá) viera

- spočíva v uvedomení si viery z troch hľadísk:

a) Intelektuálneho – prijať, teda akceptovať pravdy, ktoré sú nadprirodzené a presahujú ľudskú inteligenciu

b) Z hľadiska slobody – darovať vlastnú slobodu Kristovi a nehľadať spásu v inom náboženstve

c) Zo životného hľadiska – zaviazaním sa žiť príkladným kresťanským životom


Charakteristika zrelej viery


1) Zrelý kresťan je konvertitom – jeho viera je nezávislá od prostredia v ktorom žije a je jej jedno či je prívetivé alebo nepriateľské

2) Osvecujúca a jednotiaca sila – zrelá osobná viera je schopná osvietiť veriaceho a odhaliť mu Boží plán v jeho živote

3) Je prežívaná a nie iba praktizovaná – len pri prežívaní viery nadobúdajú náboženské praktiky svoju plnosť a význam

4) Otvorenosť a ochota k dialógu – je otvorená na konfrontáciu bez obáv z kritizovania a protirečenia
 
Podobné referáty
Viera SOŠ 2.9641 390 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.