referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Cirkev zjednotenia – Moonova sekta
Dátum pridania: 26.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MagisterRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 135
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Téma: Cirkev zjednotenia – Moonova sekta

Zakladateľ a vodca:
Sun Myung Mun, narodený 16. 12. 1920 v Chongu, dnešná Severná Kórea. Údajnou víziou Krista sa Mun r. 1936 cítil povolaným za mesiáša. O deväť rokov neskôr, v roku 1945, završuje svoj boj o absolútnu pravdu, ktorú si musí vydobiť od duchovných svetov, Boha a satana. V tom istom roku zakladá v Pyongyangu charizmatickú Broad Sea Church (Cirkev šíreho mora) a začína kázať.

V rokoch 1946-1950 bol Mun načas uväznený v Severnej Kórei, pričom okolnosti uväznenia a vyslobodenia nie sú hodnoverne známe. Mun tvrdí, že bol väznený a mučený za svoju protikomunistickú činnosť. Iní hovoria, že bol uväznený pre cudzoložstvo a bigamiu, a tvrdia, že svoju protikomunistickú činnosť organizoval až po roku 1962.
V rokoch 1951-1954 sa usadil v Pusane, kde pôsobil ako pracovník v prístave. V roku 1954 v Soule založil svoju cirkev - “Asociáciu Ducha svätého pre zjednotenie svetového kresťanstva”
(skratka: Cirkev zjednotenia).

V roku 1960 sa po rozvode opäť oženil a toto manželstvo označil za Svadbu Baránkovu. Mun je nazývaný Otec vesmíru a jeho manželka Matka vesmíru. Od roku 1973 je občanom Spojených štátov amerických.

Viera:
Učenie sekty Cirkev zjednotenia je zmes špiritizmu, okultizmu, kresťanstva, taoizmu, politiky, elektrotechniky, sociológie a nešpecifikovateľnej Moonovej filozofie. Základné dogmy učenia Cirkvi zjednotenia obsahuje dokument Divine Principle (Princíp).
Členovia hnutia veria, že je v ňom obsiahnuté zjavenie, ktoré Mun dostal od Boha. Princíp je možné rozdeliť do troch hlavných častí: prvý Adam, druhý Adam a Pán Druhého príchodu.

Prvý Adam a prvá Eva boli pôvodnými ľuďmi, ktorých Boh stvoril, a upadli do hriechu. Druhý Adam je Ježiš Kristus, ktorý zomrel na kríži pre neveru Židov. Pán Druhého príchodu je Mesiáš, ktorý musí prísť, aby založil Kráľovstvo nebeské na zemi. Podľa učenia Princípu sa v týchto troch častiach napĺňa pôvodný cieľ stvorenia. Mun podporoval veľa dialógov medzi teológmi Cirkvi zjednotenia a kresťanmi.

Konferencie sa konali na veľmi príťažlivých miestach, napr. na Kanárskych ostrovoch, Bahamách, Havaji, v Lisabone, v Aténach. Teológia Cirkvi zjednotenia a biblické kresťanstvo sú z hľadiska kresťanskej vierouky nezlučiteľné.
Munove pokusy začleniť Cirkev zjednotenia medzi kresťanské denominácie zlyhali. V Slovenskej republike sú registrovaní na MV SR ako občianske združenie. Prejavili však záujem registrovať sa aj ako cirkev.

„Duchovné deti“:
Aby sa nový člen, hoci je v sekte už dlhšiu dobu stal skutočným členom sekty Moona, musí Cirkvi zjednotenia priviesť tri tzv. „duchovné deti“. Sú to noví ľudia, ktorých musí pre sektu nováčik naverbovať. Až potom môže dostať požehnanie od „pravých rodičov“.
Keď sa tak stane, Moon novému členovi vyberie životného partnera, s ktorým bude zosobášení v hromadnom obrade. Tieto sobáše sa konajú súčasne na niekoľkých miestach na svete a sú neraz prenášané satelitmi a svetovými televíznymi spoločnosťami.

Svojho partnera uvidí nováčik prvý krát až na samotnej svadbe. Často sú to stretnutia ľudí iných rás a národov, Moon chce takto podľa vlastných slov vytvoriť jediný ľudský druh na Zemi, akúsi „nadľudskú“ rasu. Nie je prvý, pred ním s touto myšlienkou prišiel - Adolf Hitler.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Centrum informácií o deštrukčných sektách,: Cirkev zjednotenia a fakty, Lublin 1998, T. Novotný.: Prichádzajú, Oliva, Praha, 1994
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.