referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Zoroastrizmus
Dátum pridania: 19.03.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: orfeus18
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 373
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
1. Definícia: Je to živé, monoteistické náboženstvo.

2. Rozšírenie: Má okolo 272 tis. vyznávačov, najmä v Indii a Iráne. Silná komunita žije v Bombaji. Malé skupiny zoroastristov žijú v Pakistane, Veľkej Británii, USA a Kanade.

3. Vývoj
Počiatky zoroastrizmu siahajú do prelomu 2. a 1. tisícročia p .n. l. Náboženstvo vzniklo v Perzii a staršie mytologické predstavy obyvateľstva zreformovoval prorok Zaratuštra. Náboženské učenie zoroastrizmu sa v priebehu ďalších tisícročí výraznejšie nezmenilo. Pod vplyvom šírenia islamu a mongolských výbojov boli zaratuštrania nútení opustiť svoju pôvodnú sídelnú oblasť v Perzii a emigrovať. Usadili sa najmä v Indii a vo východnom Iráne.

4. Doktrína
Učenie zoroastrizmu podáva kniha Aweste ( Avesta ), ktorá bola napísaná v staroperzskom dialekte. Ide o objemnú zbierku náboženských textov, z ktorej sa zachovali viaceré časti. ( Jasna, Visparat, Vendidad, Jašty ). Zaratuštrania nazývajú svojho boha Ahura Mazda, ktorý je bohom dobra. Tohto boha symbolizuje oheň. Typickou črtou doktríny zoroastrizmu je neustály boj medzi dobrom a zlom, viera v nesmrteľnosť duší a v koniec sveta. Zaratuštrania veria v spasiteľa, ktorý ustanoví novy poriadok na svete.

5. Kult
V zoroastrizme má najväčší význam kult ohňa, ktorý má povahu očisťujúcej sily. Okrem kultu ohňa má v zoroastrizme význam aj kult ďalších živlov – vody, ovzdušia a zeme. Obrady sa preto odohrávajú v svätyniach ohňa. Najväčšie svätyne sú v Bombaji. Veľkú autoritu majú kňazi. Súčasťou kultu sú obety. Obetujú sa rozličné materiály – rastliny, mäso, maslo, chlieb. Osobitný význam má obeta posvätného nápoja – haomy. Špeciálnou kultovou ceremóniou je ukončenie detstva. Ceremónia spočíva v slávnostnom obliekaní bielej košele a opaskov.

6. Sviatky: Významným sviatkom je uctievanie si stvorenia sveta a prírody.

7. Organizácia: Keďže zaratuštrania neznečisťujú posvätné živly, mŕtvych nespaľujú ani nepochovávajú, ale umiestňujú ich do hôr na veže mlčania, kde sú vydané napospas dravým vtákom.
 
Podobné referáty
Zoroastrizmus SOŠ 2.9515 344 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.