referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Náboženstvá sveta
Dátum pridania: 23.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Muclinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 919
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 29.9
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 49m 50s
Pomalé čítanie: 74m 45s
 
ÚVOD

Ľudí vždy fascinoval posmrtný život, zákonitosti prírody, nadprirodzené javy. Preto svoje odpovede na otázku „Prečo je to tak?“ začali hľadať v bytostiach nebeských – bohoch. Každá kultúra, každý kmeň a každá krajina mali svojich bohov. Viera v niektorých pretrvala dodnes, iní zostali zabudnutí. Jednou z oblastí, kde je náboženstvo dodnes úzko späté s tradíciami, politikou a spoločnosťou vôbec je Ázia. V tejto práci sa pokúsim priblížiť náboženstvá, ktoré sú uctievané v Ázii. Niektoré z týchto sú pre nás tajuplné, mistické, exotické a zvláštne zároveň. Pokúsim sa vám poodhaliť hodvábny závoj orientálnych náboženstiev a filozofií, ktoré sú pre európana takmer neznáme. METODIKA PRÁCE

K napísaniu mojej práce som si preštudovala viacero kníh s tématikou orientálnych náboženstiev a taktiež som si pozrela niekoľko filmov a seriálov, ktoré dávali vyčerpávajúce odpovede na danú problematiku. ANALÝZA PROBLEMATIKY


Na počiatku všetkého bola hmota. Z nej vznikli planéty, hviezdy, prach. Za milióny rokov sa na planéta zvanej Zem začal tvoriť život. Z primitívnych druhov vznikli zložitejšie, až napokon vzišiel z hlbín evolúcie najdokonalejší tvor – človek. Kolobeh života bol nemilosrdný a ako sa ľudia rodili, tak i umierali. Prečo je to tak? Pýtali sa sami seba a hľadali odpoveď. Nakoniec prišli na to, že život, ako i smrť, sú dané od bohov. Takto by sa dalo začať rozprávanie o bohoch. Ázia je veľmi bohatá. Bohatá na náboženstvá. Podľa štatistík z rokov 1990-1991môžeme povedať, že v Ázii je 11 náboženstiev, ktoré v jednotlivých krajinách získali aspoň 20%. Sú to:
islam
kresťanstvo
hinduizmus
budhizmus
konfucizmus
taoizmus
bahaiské náboženstvo
judaizmus
šintoizmus
džinizmus
sikhizmus.

ISLAM
Islamské krajiny v Ázii: Afganistan, Bahrajn, Bangladéš, Brunej, Indonózia, Irak, Irán, Jemen, Jordánsko, Kazachstan, Katar, Kuvajt, Kyrgyzstan, Maledivy, Omán, Saudská Arábia, SAE, Turecko, Sýria, Tadžikistan, Turkmenistan a Uzbekistan. Tieto štáty majú nad 85% moslimského obyvateľstva. No moslimovia sú v menšinovom postavení i v Barme, Indii, Izraeli, Kambodži a Libanone.
Islam je najmladšie svetové náboženstvo. Vznikol na začiatku 7. storočia po Kr. v horúcej a suchej, jednej z najnehostinejších krajín Zeme. Najvýznamnejším mestom v tomto odľahlom kúte bola Mekka. Významí obyvatelia patrili ku kmeňu Kurajšovcov, ktorí mali politickú i vojenskú moc.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Náboženstvá sveta 2.9228 6290 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.