referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Ekumenizmus (semestrálna práca)
Dátum pridania: 28.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rudyk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 721
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Úvod: „Obnoviť jednotu medzi všetkými kresťanmi je jedným z hlavných cieľov svätého Druhého vatikánskeho všeobecného cirkevného snemu.“ (Unitatis redintegratio – úvod 1.)
Na základe porovnania dvojice uvedených citátov sa zaiste nedá preniknúť do hĺbky a podstaty ekumenizmu v bežnom živote. Vytvoriť si skutočný obraz o metódach a hĺbke tohoto úsilia si zaiste vyžaduje čas a štúdium. Predsa však táto práca môže vniesť určitý pohľad na to, ako sú slová koncilových otcov vnímané v kontexte toho istého Ducha, pobádajúceho k zjednoteniu jednotlivých kresťanských cirkví dneška. Unitatis redintegratio

(UR úvod 1.) Pán vekov, ktorý múdro a trpezlivo uskutočňuje plán svojej milosti voči nám hriešnym, začal v posledných časoch v hojnejšej miere šíriť medzi navzájom rozdelenými kresťanmi ducha skrúšenosti a túžbu po jednote. Táto milosť zapôsobila na veľmi mnohých ľudí všade na svete. I medzi našimi oddelenými bratmi vzniklo pod vplyvom milosti Ducha Svätého čím ďalej tým viac sa vzmáhajúce hnutie za obnovenie jednoty všetkých kresťanov. Na tomto hnutí za jednotu, ktoré sa menuje ekumenickým hnutím, sa zúčastňujú tí, čo vzývajú trojjediného Boha a uznávajú Ježiša za Pána a Spasiteľa, a to nielen jednotlivci ako takí, ale aj združení v spoločenstvách, v ktorých počúvali evanjelium a ktoré títo jednotlivci nazývajú cirkvou svojou a Božou. Avšak takmer všetci, hoci rozličným spôsobom, túžia po jednej a viditeľnej Cirkvi Božej, naozaj všeobecnej a poslanej do celého sveta, aby sa svet obrátil k evanjeliu, a tak sa spasil na slávu Božiu. Tento svätý cirkevný snem berie toto všetko na vedomie s radostným srdcom.
(UR II., 12.) Nech všetci kresťania pred všetkými národmi vyznávajú vieru v trojjediného Boha, vo vteleného Syna Božieho, Vykupiteľa a Pána nášho a nech spoločným úsilím vo vzájomnej úcte vydávajú svedectvo o našej nádeji, ktorá nesklame. Keďže v týchto časoch sa organizuje veľmi rozvetvená spolupráca na sociálnom poli, naskrze všetci ľudia sa pozývajú k spolupráci, tobôž tí, čo veria v Boha, a najmä všetci kresťania, keďže sú nositeľmi Kristovho mena. Spolupráca všetkých kresťanov živo prejavuje to spojenie, ktoré už jestvuje medzi nimi a stavia do plnšieho svetla tvár Krista Služobníka.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: - Dokumenty II. Vatik. koncilu, Unitatis redintegratio, Stanislav Polčin, SJ (1968), SSV 1993, - http/www.ekumena.sk/erc/historia.htm (18. november 2002)
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.