referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Svätá Agáta životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 384
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Agáta patrí medzi svätých, ktorých úcta sa rozšírila v Cirkvi už v najstarších časoch. Rímska liturgia zaradila jej meno do kanóna sv. omše. O jej živote však máme málo historicky zaručených správ. Najstaršie životopisy, ktoré sa zachovali, pochádzajú z 5. storočia a historické údaje sa v nich prelínajú s legendami.
Sv. Agáta sa narodila, žila a zomrela na veľkom stredomorskom ostrove Sicílii. Pochádzala pravdepodobne z mesta Catanie na východnom sicílskom pobreží. Česť jej rodiska si nárokuje i mesto Palermo, ale vážne dôvody hovoria v prospech Catanie.
Sv. Agáta žila niekedy v polovici 3. storočia. Životopisy o nej hovoria, že pochádzala z významnej a bohatej rodiny. Už v skorej mladosti sa rozhodla žiť v panenstve, aby čo najväčšmi patrila Kristovi. Preto odmietla pytačov, ktorí s ňou chceli uzavrieť manželstvo. Jeden z nich sa jej za odmietnutie pomstil tak, že ju udal rímskym úradom ako kresťanku. Bolo to pravdepodobne v prenasledovaní kresťanov za cisára Décia /249-251/.
Agátu dali najprv pod dozor istej mravne skazenej žene, aby ju tak charakterovo zlomili. Keď sa im to nepodarilo, uvrhli ju do väzenia a postavili pred súd. Sudca najprv skúšal Agátu získať rečami. Keď to nepomohlo, dal ju mučiť. Hrdinskú devu bičovali, pichali a pálili ohňom. Sadistický sudca jej dal odrezať i prsia.
Takto zmučenú a skrvavenú Agátu znovu hodili do väzenia. Legenda hovorí, že sa jej zjavil sv. Peter a uzdravil ju. Agátu podrobili novým mukám, ale ona ostala verná Kristovi až do posledného dychu. Zomrela 5. februára roku 251. Preto si kresťania práve v tento deň uctievajú jej sviatok.
Kresťania preukázali česť mladej hrdinke tým, že jej telo uložili do osobitného, celkom nového hrobu. Podľa legendy na prvé výročie jej smrti nastal výbuch sopky Etny. Hrozilo, že láva zaplaví a zničí Cataniu. Vtedy Catančania začali prosiť svoju umučenú spolurodáčku o pomoc. Vzali plachtu z jej hrobu a išli s ňou proti postupujúcej láve. A láva sa zastavila. Od tých čias oslavujú Agátu nielen ako záchrankyňu Catanie, ale aj ako ochrankyňu pred nebezpečnou sopkou a pred ohňom. V stredoveku nadobudla ľudová úcta svätice i rozličné iné formy.
Úcta sv. Agáty sa rozšírila na kresťanskom východe i západe. Mimoriadne silná bola v Ríme, kde počnúc 5. storočím vzniklo na jej počesť vyše desať kostolov. No najväčšmi sa táto svätica uctieva na Sicílii a osobitne v meste Catanii, kde sa na jej počesť každoročne konajú veľké slávnosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.