referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Cez vykupiteľovo poslanie opäť k národom
Dátum pridania: 03.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rudyk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 904
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
SEMESTRÁLNA PRÁCA z misiológie

Cez VYKUPITEĽOVO POSLANIE opäť K NÁRODOM REDEMPTORIS MISSIO – AD GENTES

Úvod:
„Dvadsaťpäť rokov po ukončení koncilu a po zverejnení dekrétu o misionárskej činnosti Cirkvi "Ad gentes", chcel by som v pokračovaní učiteľského úradu mojich predchodcov vyzvať v tejto otázke Cirkev na obnovu misionárskej horlivosti.“ (Ján Pavol II., RM Úvod 2)

Znak vitality, či krízy viery?
Koncil už doniesol bohaté misionárske ovocie. Vznikli miestne cirkvi s vlastnými biskupmi, klérom a laickými apoštolmi. Kresťanské spoločenstvá sa stále intenzívnejšie zapájajú do života národov. Spojenie cirkví navzájom prináša živú výmenu duchovného a hmotného dobra. Účasť laikov na evanjelizovaní mení cirkevný život. Miestne cirkvi sa otvárajú pre stretnutia, dialóg a spoluprácu s členmi iných kresťanských cirkví a náboženstiev. Predovšetkým sa ukazuje nové povedomie, že misijné poslanie sa týka všetkých kresťanov, všetkých diecéz a všetkých farností, cirkevných inštitúcií a spolkov.

V tejto "novej jari" kresťanstva však nemožno prehliadnuť jednu negatívnu tendenciu. Vlastné poslanie "ad gentes", zdá sa, poľavuje. Vnútorné i vonkajšie ťažkosti ochromili misionárske nadšenie zamerané na nekresťanov. V dejinách Cirkvi plnenie misionárskeho poslania bolo vždy znakom vitality, a naopak, zanedbávanie je znakom krízy viery.
Misijná činnosť skutočne obnovuje Cirkev, viera a kresťanská identita sa upevňuje a dostáva nové oduševnenie a motiváciu. Viera zosilnieva, keď sa podáva ďalej! Nová evanjelizácia kresťanských národov nájde nový popud a oporu v zasadení sa za svetovú misijnú činnosť.
K zdôrazneniu naliehavosti misionárskej evanjelizácie pobáda ešte viac skutočnosť, že toto je prednostná služba, ktorú môže Cirkev preukázať každému človeku a celému dnešnému ľudstvu. Ľudstvo môže síce vykázať podivuhodné výkony, ale zdá sa, že stratilo zmysel pre posledné skutočnosti a pre život sám. Kristus Vykupiteľ zjavuje človekovi jeho samého úplne. Človek, ktorý sa chce pochopiť úplne, musí sa priblížiť ku Kristovi. Vykúpenie, ktoré sa uskutočnilo na kríži, vrátilo definitívne človeku jeho dôstojnosť a zmysel jeho existencie vo svete.

K počiatkom misií
V Skutkoch apoštolov sú dôkazy, že misie, ktoré sa obracali najprv na Izrael a potom na iné národy, sa rozvíjali na rôznych úrovniach. Najprv sú to dvanásti apoštoli spojení pod vedením Petra, ktorí hlásajú blahozvesť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: - Dokumenty II. Vatik. koncilu, AD GENTES, Stanislav Polčin, SJ (1968), SSV 1993, - Encyklika pápeža Jána Pavla II., REDEMPTORIS MISSIO, Pápežské misijné diela na Slovensku, 1994, text KBS 1997
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.