referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Sobota, 24. októbra 2020
Budha, Budhizmus
Dátum pridania: 09.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 1984
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 346
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Okolo polovice 2. tisícročia pred n.l. prišli zo severozápadu áríjske kmene a podmanili si veľkú časť severnej Indie.Noví obyvatelia, ktorí hovorili jazykom sanskrit, rozšírili svoju moc až na východnú časť doliny Gangy.Ich spoločenský systém sa zakladal na prísne hierarchyckom členení spoločnosti na bojovníkov, kňazov a roľníkov, najnížšiu vrstvu tvorilo podrobené obyvateľstvo.Z tohto členenia sa vytvorilo v Indii dodnes používajúce kastovníctvo.
V následujúcich storočiach vzniklo veľké množstvo kniežatctiev, ktorých vládcovia medzi sebou bojovali.Okolo polovice 1. tisícročia pred n.l. sa vyvinulo popri množstve ďalších náboženských systémov Budhizmus, ktorý ma dnes asi 500 miliónov prívržencov a rozšíril sa na veľké časti južnej a východnej Ázie.
Zakladateľ tohto svetového náboženstva Budha – Siddhártha Gautama “Prebudený“ – sa pokladá za prvú historicky doloženú významnú osobnosť Indie.
Gautama Siddhártha, zakladateľ Budhizmu, zavrhol honosný životný štýl, dosiahol “prebudenie“ a svojím učením inšpiroval jedno z veľkých náboženstiev.
3

Gautama sa narodil okolo roku 563 pred n.l.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Jean Boisselier: Buddha Cesta prebudenia, Bratislava, Slovart 1997, Larousse a kol.: Tvorcovia svetových dejín od antiky po stredovek, Bratislava, Mladé letá 2002
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.