Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Prehľad svätých Štefanov

Sv. Štefan
Boh urobil veľa zázrakov skrz Štefana. Štefan mal veľmi dobrú výrečnosť a plno jeho poslucháčov sa pridalo k Ježišovi. Farizeji boli veľmi nahnevaný naňho že vedel ľudí presvedčiť. Dokonca nevedeli odpovedať na jeho argumenty a tak nahuckali pár ľudí aby o ňom rozprávali klamstvá že jeho slová urážajú Boha. No sv. Štefan sa im postavil bez strachu v tvári vlastne ako Biblia hovorí že jeho tvár vyzerala ako tvár anjela.

Jeho rádoby verný poslucháči ho odmietli ďalej počúvať. Chytili ho a vyvliekli z Jeruzalema kde ho nakoniec ukameňovali. Vtedy sa sv. Štefan modlil "Oh Ježiš zober si moju dušu".Potom si kľakol na kolená a začal prosiť Boha aby neublížil jeho nepriateľom. Sv Štefan umrel 26 Decembra.

Sv. Štefan I
Bol rodený Riman. Bol kňazom keď ho zvolili do funkcie pápeža v roku 254. Veril že baptizmus je sviatosť a preto vstupoval do konfliktu z kacírmi. On a Cyprián z Kartága sa hádali kvôli dvom biskupom. Sv Štefan I sa zastával ich práv a apeloval na Rím a dožadoval sa spravedlnosti. Štefan I umrel ako mučeník v roku 257 kvôli perzekúcii vladára Valeriána.

Sv. Štefan III
Štefan III bol sirota vychovaná luteránmi, neskôr sa stal diakonom. V roku 753 sa stal prvým pápežom ktorý prekročil Alpy keď cestoval aby sa stretol s Pepinom III Malým a aby získal ochranu pre Rim.Neskôr urobil Štefan III Pepina, Chalemagna a Carlomana kráľmi Rimanov a keď Pepinova armáda zvíťazila nad Lombardami v roku 756 Štefan dal zrekonštruovať a vylepšiť kostoly. Umrel v roku 757.

Sv. Štefan IV
Narodený v roku 720 na Sicílii bol zvolený za pápeža v roku 768 vďaka veľkému vplyvu notára Christophera.Vraví sa že Štefan nechal kráľa Desideriusa z Lombardie aby zabil Christophera a jeho syna Sergiusa. Sv. Štefan V
Člen veľmi dobrej rodiny. Stal sa pápežom v roku 816. Po nastúpení ako pápež sľúbil lojalitu Loisovi I Piusovi. Umrel šesť mesiacov po jeho zvolení za pápeža.

Sv. Štefan VI
Štefan bol kňaz zo Saint Quattro Coronati. Stal sa Pápežom v roku 885. Bol zvolený bez dovolenia Charlesa III Tučného.Na jeho pozíciu mu pomohol Charlesov veľvyslanec. Jedným z jeho významných činov bolo odmietnutie prijatia Photiosa ako patriarcháta Konštantinopolu. Štefan VI umrel v roku 891.

Sv. Štefan VII
Narodený v Ríme, bol z veľmi vplyvnej rodiny Spoleto. Predtým než sa stal v roku 896 pápežom pôsobil ako biskup v Agnani.

Tesne po jeho zvolení si vyžiadal mŕtvolu svojho predchodcu Formosa ktorú obžaloval. Neskôr prehlásil všetky nariadenia svojho predchodcu za neplatné, istý čas potom (pätnásť mesiacov po jeho zvolení za pápeža) bol uväznený vo väzení kde strávil zbytok svojho života. Hovorí sa o ňom že bol šialený.

Sv. Štefan VIII
O Štefanovi VIII sa vedelo iba veľmi málo. Bol to jeden z najmenej známych pápežov. Bol Riman a predtým než sa stal v roku 929 pápežom pôsobil ako kňaz v kostole sv. Anastázie. Pápežom sa asi stal vďaka pôsobeniu Marozie rímskej senátorke ktorej rodina ovplyvňovala voly pápežov v deviatom a desiatom storočí. Z jeho väčších činov je známe udelenie privilégií niektorým monastériam vo Francúzsku a Taliansku. Štefan VIII bol zavraždený v roku 931.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk