referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Mormóni
Dátum pridania: 07.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aklunaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 314
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Kto sú mormóni?

Skutočný názov tohto združenia je Cirkev Ježiša Krista svätých neskorších dní (CJKSND). Vznikla v roku 1830, kedy bola vydaná Kniha Mormon – preklad zlatých tabúl. Preložil ju vtedy 22-ročný Joseph Smith, ktorému sa ako 14 ročnému zjavil Boh Otec spolu s Ježišom a povedali mu, že nemá vstupovať do nijakej z cirkví, pretože všetky sa k Bohu približujú iba ústami, ale nik srdcom. Preto mormónsky misionári hlásajú, že Ježiš Kristus znovuzriadil svoju pravú cirkev až prostredníctvom Josepha Smitha. Po zavraždení Josepha Smitha sa vedenia mormónskej obce ujal Brigham Young. Práve ten roku 1847 priviedol okolo 15 – 20 tisíc mormónov do „zasľúbenej zeme“ v oblasti Veľkého soľného jazera, kde vybudovali mesto Salt Lake City. Nachádza sa tu aj ich šesťvežový hlavný chrám, v ktorom bude, podľa ich viery, Ježiš Kristus konať svoj posledný súd.
V minulosti praktizovali mormóni polygamiu (mnohoženstvo), ktorú ale roku 1890 zrušil vtedajší vodca Young na základe „božského zjavenia“, pritom v skutočnosti sa tak rozhodol pod tlakom amerických zákonov, pre ktoré bola táto prax neprijateľná.
Ďalšou zvláštnosťou mormónskej viery je aj krst za mŕtvych, ktorí nemali možnosť prísť do styku s „pravou Kristovou cirkvou“. Žijúci mormón sa preto môže za zosnulého zástupne pokrstiť ponorením.
Zaujímavosťou sú aj mormónske obrady. V podstate sú to sčasti upravené obrady slobodomurárov, vzhľadom na to, že aj Joseph Smith patril do jednej z ich lóží. Miesto konania obradov je síce chrám, ale nenájdete na ňom symbol kríža, ale naopak je tam zobrazený pentagram – symbol satanizmu.
V súčasnosti je CJKSND jedným z najrýchlejšie sa rozrastajúcich náboženstiev s takmer 12 miliónmi členov, pôsobiacich v 162 krajinách sveta. Na Slovensku je ich okolo 100, z čoho šestnásti sú misionármi a to väčšinou chlapci vo veku 19 až 22 rokov.
Čo dodať na záver?...Hoci na nás mladí mormóni pôsobia sympatickým dojmom a často viacdetné mormónske rodiny by nám mohli byť príkladom, nesmieme zabúdať, že sú súčasťou tradície a viery, ktorá je pre katolíka cudzia, ba vo viacerých bodoch neprijateľná.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.