referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Miništranstké skriptá
Dátum pridania: 20.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kubo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 562
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 25m 40s
Pomalé čítanie: 38m 30s
 
1. SOM MINIŠTRANT

Prvým dôvodom miništranskej služby je Božia oslava.
Až ďalším dôvodom je pomoc kňazovi.

Miništrant pre svoju službu obsiahne hojnejšie milosti z každej sv. omše pri ktorej miništruje. Je to teda česť, výsada, že môžem byť tak blízko pri oltári, na ktorom sa aj za mňa obetuje Ježiš Kristus.

Otázky:
1. Aký je prvý dôvod miništranstkej služby?


1.1. Aký by mal byť miništrant?

Pri liturgii dbá na úctivé správanie. Neobzerá sa, nelistuje zbytočne v knihách – len to čo nevyhnutne treba, nerozpráva sa.
Jeho postoje – státie, sedenie i kľačanie sú poznačené úctou.
Keďže je najbližšie pri kňazovi, je veľmi správne aby dbal na sviatostný život. Aby podľa možností pri každej sv. omši mohol pristúpiť ku sv. príjimaniu.
V osobnom živote dbá na pravidelnú modlitbu – ráno i večer. V určitej pravidelnosti si nachádza čas na duchovné čítanie,
Doma, v škole, na ulici, v dopravnom prostriedku a všade kde je sa správa príkladne. Je pracovitý a slušný. Veď o miništrantovi zvlášť platia slová Ježiša Krista:,, Mesto na návrší sa nemôže ukryť“.


Otázky:
1. Aký by mal byť duchovný život miništranta?
2. Aký by mal byť obyčajný život miništranta?


2. ČO JE SV. OMŠA

Bolo by zaiste zvláštne, keby sústružnik nevedel nič o vlastnosti kovov s ktorými pracuje. No je omnoho horšie, ak miništrant stojí pri oltári a nevie čo sa na ňom deje, nevie čo je sv. omša.
Sv. omša je nová a večná obeta Ježiša Krista pod spôsobom chleba a vína. Toto možno vieš. Ba možno aj základne rozdelenie na bohoslužbu slova a bohoslužbu obety. Ale od miništranta sa čaká viac. Mal by rozumieť gestám a úkonom sv. omše. Sv. omša nie je súborom nezosúvisených liturgických úkonov. Nie je divadlom. Je dejom, reálnou skutočnosťou v ktorej sa stretávam s Ježišom Kristom v Jeho tajomnom tele v Cirkvi, s Ježišom Kristom v Jeho učiacom slove a s Ježišom Kristom ktorý sa za nás obetuje.

Otázky:
1. Povedz definíciu sv. omše.
2. Na aké dve základné časti delíme sv. omšu?


2.1 Stretnutie s Ježišom Kristom
v Jeho tajomnom tele – úvodné obrady

Príchod kňaza s miništrantami nie je len obyčajný presun osôb zo sakristie do svätyne. Už i to je veľavýznamný symbol. Hovorí nám že Ježiš Kristus – zastupuje ho kňaz – kráča so svojím ľudom – zastupujú ho miništranti. Túto skutočnosť nám zvlášť pripomenie kríž, ktorý nesieme v procesii pri slávnostnej sv.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.