referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Pondelok, 30. novembra 2020
Posmrtný život v Egyptskej mytológii (esej)
Dátum pridania: 20.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tankista
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 973
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Posmrtný život v staroegyptskej viere

Ako sa to všetko začalo?
Na začiatku bol iba Nun. Nun bola rozsiahla plocha vody, prvotný oceán. Jedného dňa sa vynoril z Nun kopec nazývaný Benben. Na jeho vrchole stál prvý boh Atum. Potom ako vytvoril boha Shu (vzduchu a svetla),kýchol si a vytvoril mu manželku Tefnut, bohyňu vody a vlhkosti. Shu a Tefnut mali dve deti. Geb, boha zeme a Nut, bohyňu neba. Býva zobrazovaná ako žena s telom posiatym hviezdami. Ruky a nohy má položené na zemi a prehnutým telom vytvára nebeskú klenbu.Boh Shu ju podopiera.Nut a Geb mali štyri deti. Usir, Eset, Sutech a Nebthet. Usir bol kráľ zeme a Eset kráľovná. Sutech závidel Usirovi obľubu medzi ľudmi, preto utopil svojho brata v Níle. Usir zišiel pod zem a stal sa bohom podsvetia. Jeho syn Hor bojoval proti Sutechovi, pomstil otca a stal sa kráľom zeme.K týmto bohom sa pripojil Re, boh slnka, a vytvorili vzorové onské “Dävatoro bohov”. Z čoho vychádzala egyptská viera?
Pre egyptské náboženstvo je typická viera v posmrtný život. Preto sa nemôžeme diviť, že ustredným bodom, z ktorého vychádzala egyptská kultúra, bola práve smrť. Starí Egypťania verili, že život človeka nekončí smrťou, ale pokračuje na onom svete. Keď sa dostavila smrť, začalo sa prechodné obdobie 70 dní, kedy prebiehala mumifikácia. V okamžiku smrti opustil duch zomrelého jeho mŕtve telo a vrátil sa doňho po prechodnom období v deň pohrebu. Keby naopak telo nebolo mumifikované, nemohol by sa doňho duch vrátiť a musel by večne blúdiť a márne ho hladať.
Aká bola cesta mŕtveho do podsvetia?
Cesta, ktorou sa duch musel ubrať po smrti, bola zložitá a nebezpečná. Putoval po cestách v podsvetí, ktoré boli plné hadov, škorpiónov, krokodílov a iných nástrah. Pri vstupe do podsvetia ho však čakala najťažšia prekážka – posmrtný súd v sieni Oboch právd. Anup, boh mŕtvych so šakalou hlavou, priviedol zomrelého do siene Oboch právd, preh boha Usira.Uprostred siene stáli váhy bohyňe pravdy Maaty. Na ľavú misku položil Anup srdce zomrelého, predstavovalo jeho svedomie, na pravej miske bolo pštrosie pierko. Vpravo bol Thovt, boh múdrosti s ibisovou hlavou, zapisoval priebeh obradu “váženia srdca”. Za ním stála príšera Amemait. Nad nimi bol súdny tribunál 42 bohov. Keď zomrelý uspokojivo neodpovedal na 42 otázok súdneho tribunálu, ktoré predstavovali morálny kódex Egypťanov, alebo keď luhal, takže jeho srdce bolo ľahšie než pravda, nemohol vstúpiť do podsvetia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Vojtech Zamarovský:Sinuhet, vydavatelstvo Perfekt, Bratislava 1999, Vojtech Zamarovský:Bohovia a králi starovekého Egypta, Mladé letá, Bratislava 1986, Vojtech Zamarovský:Ich veličenstvá pyramídy, Mladé letá, Bratislava 1977, Břetislav Vachala:77 zajímavostí ze starého Egypta, Albatros, Praha 1989
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.