referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Dospievajúci už nie je dieťa
Dátum pridania: 03.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 960
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Dospievajúci už nie je dieťa a nie je ešte dospelý. Svoju vyhranenú pozíciu si uvedomuje, chce sa stať dospelým, chce dokázať, že už nie je dieťa. Ak mu v tom dospelí pomáhajú a uľahčujú mu cestu k dospelosti, celý proces prebieha relatívne hladko.

Dospievajúci, ktorí nemajú dostatok hodnotných záujmov a nemajú dostatočný pocit sebaistoty, využívajú sex často na vybudovanie a zlepšenie svojej sociálnej pozície medzi rovesníkmi. Medzi mladými ľuďmi je mladý muž, ktorý má veľa sexuálnych partneriek, považovaný za úspešného. Pritom však promiskuita signalizuje, že sex sa v takýchto prípadoch používa ako náhrada iných potrieb. Predčasné zameranie sa na sexualitu utlmí osobnosť v mnohých iných vývinových zložkách práve v dôležitých rokoch formovania, otupuje citový život a vyvoláva problémy v plnohodnotnom prežívaní vzťahu k druhému pohlaviu

V dospievaní je dôležitá bohatosť záujmov mimo seba a výchova tejto sféry od útleho detstva. Dospievajúci najviac potrebujú dôveru dospelých, nie vždy ju však dostávajú. Človek, ktorému sa nedôveruje, napokon skutočne sklame.

Dôležitým faktorom sexuálnej výchovy je pestovanie citu lásky a to nielen lásky k partnerovi iného pohlavia, ale citu lásky vôbec, teda lásky k priateľom, k rodičom, k súrodencom, k ostatným ľuďom. Ľudia, ktorí nie sú bohatí na cit lásky, bývajú v manželstve hrubými partnermi, ktorí síce navonok prejavujú svoje pohlavné city, ale skutočný cit lásky im je vzdialený. Preto im nie je ťažko zradiť partnera a byť mu neverným. Rodinný život pokladajú za väzenie, alebo opačne za miesto, ktoré má iba im vytvárať pohodu.

Keď hovoríme o sexuálnej výchove máme na mysli aj výchovu budúceho otca či matky, nejde však o výchovu bez zreteľa na rodinu, na manželský zväzok. Pojem výchova k rodičovstvu reprezentuje širšie výchovné pôsobenie, zameriava sa na formovanie celej osobnosti človeka, pomocou všetkých zložiek výchovy, iba tak môžeme hovoriť o všestrannom, harmonickom rozvoji osobnosti. Výchova budúceho manželského partnera, budúceho otca, matky, výchova k rodičovstvu je nepostrádateľnou súčasťou všestranného rozvoja.

Sexuálnu výchovu si nesmieme zamieňať s pohlavnou inštruktážou bez ohľadu na spoločenské mravné normy.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.