referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
AIDS preveruje lásku
Dátum pridania: 03.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 499
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
Strach nie je k ničomu, musíme vedieť, ako sa chrániť
Strach z AIDS

Epidémiu AIDS, rozšíreného dnes po celom svete, sprevádza strach. Strach je negatívna emócia a ako ochrana pred AIDS veľmi neúčinkuje. Strach z ľudí, ktorí sú nákazou postihnutí, spôsobujú nedorozumenie a nepriateľstvo medzi zdravými a postihnutými. Nedorozumenia, ktoré sa obracajú medzi oboma. Strach z ochorenia pritom ovplyvňuje žiadúcim smerom správanie človeka len do určitej miery. Ak nie je podporovaný dostatkom poučenia, môže v nás vzbudiť inú nežiadúcu emóciu – odovzdanosť osudu, pocit, že aj tak nemôžem nič robiť, aby som sa pred ochorením chránil. Pred AIDS nás neochráni strach, ale poučená zodpovednosť.

AIDS je záľudný v čase i v tele
Získané zlyhanie

Čo je AIDS? Anglická skratka názvu acquired immuno deficiency syndrom, znamená syndróm získaného zlyhania imunity. Imunita je dôležitý mechanizmus obranyschopnosti organizmu. Tento mechanizmus pomáha v tele človeka ničiť mikroorganizmy, najmä vírusy, žijúce v bunkách a spôsobujúce rôzne ochorenia. AIDS je taktiež vírusové ochorenie. Spôsobuje ho vírus HIV (human immunodeficiency virus), ktorý je v porovnaní s ostatnými vírusmi zvlášť zákerný. Je totiž schopný úplne narušiť práve mechanizmus obranyschopnosti organizmu tak, že človek infikovaný vírusom HIV, u ktorého prepuklo ochorenie AIDS, môže zomrieť na chorobu, na ktorú sa inak nezomiera, napr. na zápal pľúc. Teraz sa asi spýtate, ako sa vlastne nákaza AIDS prejavuje. Odpoveď však nie je jednoduchá. Môžu to byť príznaky celkom bežnej infekcie, ktorá je nám známa: zvýšená teplota, hnačka, chrípkové príznaky a pod. Jednou zo záľudností HIV infekcie je, že sa nemusí nijako prejaviť celé mesiace, ba i roky. Existujú ľudia, nositelia HIV infekcie, u ktorých sa ochorenia sprevádzajúce úplne rozvinutý AIDS neprejavia vôbec, jednoducho nepodľahnú ochoreniu AIDS a napriek tomu môžu sami infekciu šíriť.

Niektorí ľudia sa správajú riskantne
Strach z ľudí

V histórii AIDS sa objavil pojem riziková skupina. Bolo to v čase, keď ochorenie – teda ešte nepomenované, pretože bolo nepoznané – sa prejavovalo u ľudí, ktorí mali niečo spoločné. Najskôr sa rozšírilo medzi homosexuálnymi mužmi, teda tými, ktorí sa v láske zameriavajú na mužov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.