referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenka
Sobota, 23. septembra 2023
Ústavné právo vlády
Dátum pridania: 10.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dominisia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 407
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
1.Postavenie vlády v sústave štátnych orgánov

Ústavné zakotvenie vlády je v šiestej hlave- výkonná moc ústavy Slovenskej republiky- články 108 až 123.Veľká časť jej právomoci sa uplatňuje vo vzájomných vzťahoch k Národnej rade SR a prezidentovi. Preto i ustanoveniach o týchto orgánoch sa nachádzajú práva a povinnosti vlády. Vláda Slovenskej republiky je ústavne definovaná ako najvyšší orgán výkonnej moci. V označení výkonný sa prejavuje najvšeobecnejšia charakteristika činnosti vlády, jej úloh i spôsobu práce. Vláda je povinná zabezpečovať plnenie zákonov prijatých národnou radou, uskutočňuje plnenie štátneho rozpočtu a ďalších zasadených opatrení pri zabezpečovaní hospodárskej politiky štátu. Vo všetkých spomenutých veciach je povinná vláda podávať národnej rade návrhy opatrení. Najširším dokumentom programu činnosti vlády je Programové vyhlásenie, ktoré schvaľuje a kontroluje národná rada. Vláda musí mať po celé obdobie dôveru národnej rady. 2.Zloženie, ustanovovanie a ústavná zodpovednosť vlády.

Vláda Slovenskej republiky je kolegiálnym orgánom. Podľa čl. 109 ústavy sa skladá z predsedu, podpredsedov a ministrov. Počet členov vlády nie je ústavne stanovený. Čiastočne určujúcim hľadiskom je počet ministrov, ktorí stoja v čele jednotlivých rezortov. V súčasnosti je v Slovenskej republike 14 ministerstiev v čele ktorých stoja členovia vlády – ministri. Počet podpredsedov vlády nie je určený. Ústava stanovuje inkompatibilitu / nezlúčiteľnosť / funkcie člena vlády z výkonom poslaneckej alebo sudcovskej funkcie člena vlády z výkonom poslaneckej alebo sudcovskej funkcie. V praxi to znamená, že dňom vzniku členstva vo vláde, prestáva /na dobu svojej vládnej funkcie/ vykonávať poslanecký mandát, alebo sudcovskú funkciu. Člen vlády musí mať postavenie, ktoré mu umožňuje vykonávať funkciu bez vplyvov na prípadné svoje ďalšie finančné záujmy. Preto podľa ústavy nesmie vykonávať inú platenú funkciu, povolanie alebo podnikateľskú činnosť a nesmie byť členom orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť. Vznik novej vlády najčastejšie vychádza z výsledkov volieb. Ústava stanovuje povinnosť vlády podať demisiu po ustanovujúcej schôdzi novozvolenej Národnej rady SR. Ústava určuje postup pri menovaní vlády. Prezident najprv menuje predsedu vlády. Všeobecnou ústavnou podmienkou je že za predsedu vlády môže byť vymenovaný každý občan SR, ktorý je voliteľný do národnej rady.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Fogaš Ľ.: Ústava Slovenskej republiky. Bratislava 1993., Kráľ J. a kol. :Ústavné právo Slovenskej republiky. Bratislava 1995
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.